

Strokovnjaki z medicinske univerze v nizozemskem Leidnu so opravili študijo, v kateri so analizirali iztrebke ličink. Dr. Gwendolyn Cazander jih je s pomočjo svojih pomočnikov pomešal s človeško krvjo, pri čemer so ugotovili, da vsebujejo iztrebki za človeško telo zelo koristne proteine, ki zmanjšujejo različna vnetja. Izločki črvov so tudi zelo trpežni, saj so bili učinkoviti tudi po tem, ko so jih prevreli.
''Zaradi te raziskave bolje razumemo, kako in zakaj terapija z ličinkami rane zdravi hitreje,'' je za sciencemag.org povedal Ronald Sherman, raziskovalec črvov na ameriški ustanovi Biotherapeutics, Education and Research Foundation.
Terapija z ličinkami (najpogosteje se uporablja ličinke muhe lucilia sericata) se v medicinske namene uporablja že več stoletij. Pri zdravljenju ranjenih vojakov so črve pogosto uporabljali v Napoleonovi vojski. Z iznajdbo penicilina leta 1928 so terapijo z ličinkami večinoma opustili, kar pa se je spremenilo leta 1989, ko je omenjeni Sherman v kliniki za vojaške veterane v Kaliforniji ustanovil zavod za gojenje muh.
Pri tej terapiji, ki jo uporabljajo tudi pri nas, se ličinke prehranjujejo z odmirajočim oziroma gnilim mesom, zdravega tkiva pa se skoraj ne pritaknejo. Številni pacienti imajo sicer predsodke pred tovrstnim načinom zdravljenja.

KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.