''Presežek je, da se par sploh poroči,'' ob tem pravi organizatorka porok Petra Starbek. ''Poroka ni le papir. Gre za to, da samega sebe v celoti potrdiš drugemu. To so čustva, predanost.''
Na srečo se statistika počasi obrača na bolje. Precej nevest bi si sicer, tudi zaradi finančne plati, poroko najraje organizirale same, nič manj pa ni tudi parov, ki si za ta posebni dogodek omisli poročno organizatorko.
Želje in realnost
''Želje so velike,'' pravi Petra, medtem ko poročna organizatorka Urška Slapar dodaja: ''Vse se konča pri financah.'' Danes imajo sicer pari za poroko že precej dodelan finančni načrt, ki pa se velikokrat ne ujema z njihovimi željami. Pri poročnih organizatorkah tako navadno najdejo neko srednjo pot, s katero so na koncu vsi zadovoljni.
Petra pravi, da bodočemu ženinu in nevesti najprej reče, naj napišeta vsak svoj seznam, česa vse si na poroki najbolj želita. ''Na koncu poudarim tiste stvari, ki so skupne, podpiram pa tistega, katerega želje so najbolj realne,'' pravi Petra in dodaja, da pravih prepirov okoli tega ni.
Zna se pa zgoditi prepir, ko se med priprave vmešajo starši. ''Starši velikokrat vplivajo na poroko. Preverijo seznam povabljenih, hrano, župnika,'' pravi Urška. To je največkrat zato, ker nase prevzamejo del finančnega bremena poroke. ''Pred poroko me je že klicala mama od ženina, ker ni bila zadovoljna z izbiro rož,'' pove Petra enega od primerov vmešavanja staršev v poroko svoje hčerke oziroma sina.
Tradicionalnost in drznost
''Slovenci smo zelo tradicionalni. Mladoporočenca svate navadno odpeljeta v gostilno, kjer jejo to, kar navadno jemo ob nedeljah – pečenko, pražen krompir, kuhano zelenjavo in štruklje,'' pravi Urška, medtem ko Petra dodaja, da pari pri hrani počasi že eksperimentirajo. ''Po njunih željah takoj veš, koliko eksperimentiranja bo tudi pri hrani.'' Zagotovo pa ni eksperimentiranja pri piškotih. Ti so, kot pravi Urška, popolnoma druga zgodba. Na vsaki poroki in na vseh koncih Slovenije so namreč isti, prinesejo pa jih več kilogramov. ''Breskvice, rumove kroglice, linški piškoti, gobice in navadni rogljički,'' jih našteje Urška in dodaja, da na poroki redko manjkajo tudi krofi.
So pa zato pari nekoliko bolj drzni pri ostalih stvareh. Tako sta Urška in Petra že imeli primere, ko so nevesti vrgli šopek z letala, ko se je nevesta na poroko pripeljala s helikopterjem, ko so prišli na zabavo trubači, ko so po obredu lokacijo preleteli helikopterji, ko sta se ženin in nevesta do matičarja sprehodila ob glasbeni spremljavi Metallice, ko so notranji prostor posuli s peskom in ga spremenili v plažo, ko so mladoporočencema na poroki igrali na dude in ko sta se ženin in nevesta do oltarja sprehodila po črni preprogi.
Kočija ali limuzina
Obe poročni organizatorki se strinjata, da je vse več želja imeti poroko v naravi. ''Slovenci bi zelo radi imeli poroko na morju,'' pravi Urška, k temu pa prikimava tudi Petra. Vse več je tudi porok pod kozolci in na piknik prostorih, kamor se ženin in nevesta pripeljeta z najrazličnejšimi prevoznimi sredstvi.
''Eni si v avto hiši izposodijo svoj sanjski avto. Precej popularna je limuzina, redko se odločijo za kočijo,'' pravi Urška. Če je poroka na drugem koncu Slovenije pogosto najamejo avtobus, ženin in nevesta pa sta se na poroko že pripeljala tudi na tandem kolesu.
Pari se tudi v tem primeru precej držijo običaja, da se ženin in nevesta na poroko ne smeta pripeljati skupaj.
Slovenske neveste so romantične in rade načrtujejo svoj poročni dan do najmanjše podrobnosti. Ne samo, da ga načrtujejo, dogovorjenega urnika se potem tudi držijo. Ali komplicirajo? ''Niti ni. Enkrat nevesti ni bilo všeč, da je DJ na poroki zavrtel dvakrat isto pesem,'' pove Petra.
Velika ali majhna poroka
Slovenci imamo radi majhne poroke, takšne, na katere je povabljenih med 50 in 70 svatov. Poroka, na kateri je več kot 100 svatov, je že velika, pravi Urška. Od tega, koliko je svatov, je na koncu odvisna tudi cena poroke. Petra ima preprost izračun, kako priti do približne končne cene poroke. ''40 do 50 odstotkov denarja gre navadno za gostilno. Preostanek gre za ostale stvari.''
Sicer pa ni važno, ali je poroka majhna ali velika, pomembno je, da je par na njej sproščen. ''To je tista prava dodana vrednost,'' pravi Urška. Obe poročni organizatorki pa se strinjata, da je vsaka poroka doživetje zase.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.