V ljubljanskem zavetišču so ob noči čarovnic nocoj pripravili Noč črnih mačk. Obiskovalce je sprejela čarovnica Nina in jim predstavila svoje črne mačje pomočnice. Na ta način želijo v zavetišču spodbuditi posvajanje črnih živali, ki jim težje najdejo novega skrbnika.
Črne mačke so namreč povezane s številnimi vraževernimi prepričanji.
Lepotice z magičnimi močmi ali prinašalke nesreče?
Stari Egipčani so črnim mačkam pripisovali božansko moč. "To niti ni tako težko razumeti, če pogledamo v enkrat žametne rumeno-zelene ali žareče rumene oči, elegantno telo, mehkobo dlake ter ostrino krempljev, zob. Tudi v drugih kulturah je (bila) črna mačka simbol sreče in blaginje," pojasnjujejo v ljubljanskem ZOO.
Temačno plat so črnim mačkam najverjetneje pripisali v mračnem srednjem veku, kjer je črna barva že sama po sebi veljala za temačne sile. "Mačke s svojimi lastnostmi in še črne barve so bile kot nalašč za ''grešne kozle''. Že nekdaj so predvsem ženske, ki so živele bolj odmaknjeno od družbe, raje družile z mačkami. Navadno so te osebe bile tako ali drugače posebne in ni bilo potrebno veliko, da so bile označene za čarovnice, mačke pa za njihove spremljevalke, pomočnice. Po prepričanjih so čarovnice same lahko zavzele podobo črne mačke in se v črni noči prikradle kamorkoli. Črne mačke so predstavljale celo samega hudiča. Vsemu temu v prid govori tudi zapis papeža Gregorija IX., ki je leta 1932 zapisal, da so mačke hudičev instrument in simbol herezije. Tako kot čarovnicam so sodili tudi črnim mačkam in jim pripisovali krivdo za nesrečo in številne druge tegobe. Bilo je dovolj, da so žensko le videli s črno mačko," še razlagajo v ZOO.
Čeprav je srednjega veka že zdavnaj konec, so črne mačke ohranile svojo skrivnostnost, v očeh mnogih pa tudi nevarne moči.
Vendar črne mačke ne veljajo povsod za znanilca nesreče. V Aziji in Veliki Britaniji imajo tako črne mačke za živali, ki prinašajo srečo. V Yorkshiru v Angliji verjamejo, da bodo imeli srečo, če bodo v gospodinjstvu imeli črno mačko, a hkrati verjamejo tudi, da se jim bo zgodila nesreča, če jim bo pot prekrižala črna mačka. Prav take vraže so poznane tudi pri nas. Med zanimivejšimi vražami, povezanimi s črnimi mačkami, so tudi: če pogrebni sprevod sreča črno mačko, bo umrl še nekdo od družinskih članov. V Italiji 16. stoletja pa so verjeli, da bo bolan človek umrl, če se bo na njegovo posteljo ulegla črna mačka.
Zanimiv je tudi škotski pregovor, ki pravi, da tuja črna mačka na verandi prinaša blagostanje lastniku hiše. Ali pa ta: če v kožuhu črne mačke najdemo belo dlako, nas bo obiskala sreča. A je ne smemo izpuliti, saj bomo potem imeli nesrečo.
Črne mačke in čarovnice
Črne mačke so močno povezane tudi s čarovnicami. Tako zelo, da so ob zabavah na noč čarovnic poleg čarovnic najbolj priljubljen kostum, tema za okrasitev doma ali zabav.
Sežiganja čarovnic že dolgo ni več. A vraže, povezane s črnimi mačkami ostajajo. Popolnoma neupravičeno. In morda je še najbolj na mestu sledeča "modrost" ameriškega komika Groucha Marxa: "Če ti pot prekriža črna mačka, to pomeni, da je nekam namenjena."
Črnim mačkam težje najdejo dom
V raziskovalni nalogi sta leta 2010 osnovnošolki ugotovili, da so vraže, povezane s črnimi mačkami, v zavesti Slovencev še kako prisotne. Kar 80-odstotkov anketiranih jima je namreč dejalo, da verjamejo, da črna mačka, ki nam prekriža pot prinaša nesrečo. Vraževerni so tudi mladi. To ''znanje'' jim najpogosteje posredujejo stari starši.
Tudi v zavetišču čutijo drugačnost črnih mačk, pravijo, saj jim težje najdejo dom. Letos so jih sprejeli že 92, dom pa je dobilo 62 črnih mačk. Večinoma jih posvojijo tisti, ki so črno mačko že imeli.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.