Ameriška vesoljska agencija je sporočila, da so znanstveniki zaznali močan curek snovi, ki ga je povzročila eksplozija supermasivne črne luknje v bližnji galaksiji, poroča spletna stran BBC News.
Spopad galaksij ni nič novega, toda tokrat je prvič, da so ta fenomen zabeležili tudi znanstveniki. Dogodek se je pripetil v sistemu 3C321, ki leži 1,4 milijard svetlobnih let od Zemlje. Omenjeni sistem vsebuje dve galaksiji, katerih orbiti se prepletata in sta v procesu združitve.
Znanstveniki dokazujejo, da galaksije v svojem središču vsebujejo supermasivne črne luknje. Galaksije v bližini svojih črnih lukenj izvržejo mogočne curke snovi. Take galaksije poznamo tudi kot radio galaksije, saj so curki vidni s pomočjo valovnih dolžin.
Večja galaksija v sistemu 3C321 je izžarevala močan curek snovi. Nesrečna manjša galaksija pa se je našla na poti curka. Tako je večja galaksija "posrkala" manjšo.
Uničujoča moč curka
Svetla točka, ki je vidna na posnetkih, prikazuje mesto sosednje galaksije na katerega je udaril močan curek snovi. Po trku je curek postal prekinjen in preusmerjen. Delci snovi so se razpršili po prostoru, kar naj bi povzročilo rojstvo novih zvezd.
Curki lahko potujejo s hitrostjo blizu svetlobni. Vsebujejo visoko energetske elemente in magnetna polja. Proizvajajo pa tudi ogromne količine radioaktivne energije.
"Videli smo ogromno število curkov, ki so izhajali iz črnih lukenj. Tokrat pa se je prvič zgodilo, da je curek trčil v drugo galaksijo,“ je dejal Dan Smith, znanstvenik Centra za astrofiziko. Prav zato so znanstveniki navdušeni nad zabeleženim dogodkom, ki bi lahko tudi napovedal, kaj bi se zgodilo z našim planetom, če bi se našel na poti mogočnemu curku snovi.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.