
46-letni oceanoslovec Fabien Cousteau, vnuk slovitega Jacquesa-Yvesa Cousteauja, je podmorski raziskovalec in avtor dokumentarnih filmov, blizu obale pri Key Largu na Floridi pa se je 2. julija uspešno vrnil na površje, potem ko je opravil potrebno dekompresijo. Po 31 dneh pod vodo je tako končal Misijo 31, na kateri je proučeval onesnaženje morja, podnebne spremembe in njihov vpliv na okolje in življenje pod morjem. Opravil pa je tudi nekaj znanstvenih poskusov na koralnem grebenu.
Cousteau je cel mesec delal v podvodnem laboratoriju Aquarius, kar je najdaljši čas, ki ga je kdo preživel na okoli dvajsetih metrih globine. Aquarius sicer uporablja mednarodna univerza na Floridi, ponavadi pa izvajajo 10-dnevne misije. Njega so sicer spremljali potapljači, ki so se izmenjavali v izmenah.
"Z Misijo 31 sem se poklonil delu svojega dedka in vsem podmorskim raziskovalcem, ki so sledili njegovemu zgledu v imenu raziskovanja oceanov," je povedal Cousteau.
Njegov dedek Jacques-Yves Cousteau, slavni raziskovalec oceanov, je leta 1964 prejel tudi oskarja za dokumentarec World Without Sun (Svet brez sonca), Fabien pa je imel po pol stoletja precej boljše pogoje, saj je imel dnevne intervjuje prek Skypa s številnimi šolami po svetu, saj je Aquarius opremljem z brezžično spletno povezavo, posnel pa je je tudi številne fotografije in posnetke.
Cousteau mlajši je poznan po dokumentarcih Shark: Mind Of a Demon in Ocean Adventures iz leta 2006.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.