Astronavtka Susan Currie, ki je upravljala s kanadsko mehanično roko, je teleskop približala zadnjemu delu tovornega odseka in ga pritrdila na vrtljivi podstavek v tem odseku.

Kmalu po izstrelitvi so v enem od dveh sistemov hlajenja raketoplana zaznali zmanjšan pretok. Motnja ni tako resna, da bi morali polet prekiniti. Tudi če bi drugi sistem povsem odpovedal, bi se Columbia še vedno lahko normalno vrnila na Zemljo, je izjavil vodja progama Shuttle Ronald Dittemore. Radiatorja za odvajanje odvečne toplote sta med vrnitvijo raketoplana zložena v tovornem odseku. Prav takrat je vključenih veliko elektronskih sistemov, ki bi se brez ohlajanja pregrevali.
Cilj poleta Columbie je posodobitev skoraj 12 let starega teleskopa, ki se trenutno že oskrbuje z energijo iz raketoplana. V tem tednu načrtujejo pet vesoljskih sprehodov. Med sprehodi bodo vesoljci na teleskopu namestili 175 milijonov dolarjev vredno novo opremo, med drugim novo kamero, ki bo ločljivost teleskopa povečala desetkratno, krili sončnih celic pa bodo zamenjali z novima. To bo tudi predvidoma najbolj kritičen del odprave. Če teleskop po priključitvi novih sončnih celic ne bo deloval, ga bodo morali enostavno odvreči.