Po sporih glede čokolade in njene pristnosti, ki so izbruhnili med tradicionalnimi proizvajalkami čokolade Italijo, Belgijo in drugimi ter Veliko Britanijo, ki v svoje čokoladne dobrote meša rastlinsko mast, je Evropska unija leta 1999 sprejela odločitev, da nobena čokolada ne sme biti označena kot 100-odstotno naravna, ampak je lahko le med sestavinami omenjeno, da je le iz kakavovega masla.
A Italija se je na sklep EU požvižgala in štiri leta pozneje sprejela svoj zakon, ki je pri določenih čokoladnih izdelkih dovoljeval oznako 'čista čokolada'. In zato se je Evropska unija odločila za tožbo. Pojasnjevali so, da je njihov način označevanja izdelkov potrošnikom bolj prijazen in predvsem nevtralen. Na koncu je sodišče v Bruslju odločilo, da Italija nima prav in da prav nobena čokolada, niti italijanska, ne sme biti označena kot čista čokolada, pač pa lahko le še med sestavinami piše, da je narejena le iz kakavovega masla.
Predstavnik EU Roger Waite je sodbo pozdravil in dejal, da si Unija prizadeva, da bi bili obe evropski tradiciji priprave čokolade enakovredni. "Obstaja tradicija priprave le iz kakavovega masla in tista z dodanimi rastlinskimi maščobami. In s tem, ko je Italija svoje čokolade izpostavljala kot čisto naravne, se ni prilagajala drugim," je še pojasnil.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.