Podjetja skupine GfK so kmalu po koncu vojne v Iraku izvedla raziskavo o njeni medijski pokritosti med 19.721 prebivalci iz 13 držav. Poleg Slovenije, kjer je raziskavo v začetku aprila izvedlo GfK-jevo partnersko podjetje Gral-Iteo, je bila ta izvedena tudi v Bolgariji, na Danskem, Finskem, Hrvaškem, v Nemčiji, na Nizozemskem, Poljskem, v Rusiji, na Švedskem, v Turčiji, Ukrajini ter Veliki Britaniji.
Raziskovalci smo želeli izvedeti, za katere medije državljani posamezne države menijo, da so o vojni v Iraku poročali pošteno, objektivno in točno. Vprašani so ocenjevali različne tuje TV in radijske postaje ter izbrane lokalne oz. nacionalne vire informacij.
Za zbiranje podatkov je bila uporabljena ena izmed reprezentativnih kontinuiranih raziskav (omnibus ali panel), ki je bila na voljo v posamezni državi. Metodologija se je po državah razlikovala glede na uporabljeno kontinuirano raziskavo in je vključevala osebne intervjuje, računalniško podprto telefonsko anketiranje in poštno anketiranje.
Rezultati raziskave kažejo, da v večini držav prebivalci bolj zaupajo domačim kot tujim virom informacij. Tujim medijem najmanj zaupajo Rusi, medtem ko Bolgari zaupajo TV-postajama CNN in BBC World bolj kot domačim državnim in domačim TV-postajam.
V vsaki državi je del vprašanih odgovoril, da posamezne televizije ne poznajo oziroma je ne gledajo. Izmed preostalih vprašanih (torej tistih, ki so podali neko mnenje o posamezni televiziji) jih v povprečju 82 odstotkov zaupa domačim državnim televizijam in 75 odstotkov domačim neodvisnim televizijam. Manj zaupajo tujim medijem, saj je po 65 odstotkov vprašanih odgovorilo, da »zelo zaupajo« oziroma »nekoliko zaupajo« televizijam CNN, BBC World in Euro News. Sledijo Sky News (58 odstotkov), CNBC (56 odstotkov), Fox News (49 odstotkov)ter Aljazeera TV (41 odstotkov).
V Sloveniji so vprašani poleg domačih medijev ocenjevali še tuje televizije CNN, BBC World, Sky News in Aljazeera TV. Rezultati kažejo, da najbolj zaupamo domačim televizijam, saj poročanju državne televizije o vojni v Iraku zaupa 87 odstotkov, neodvisnim televizijam pa 84 odstotkov tistih vprašanih, ki so podali neko mnenje. Najbolj pri poročanju o vojni v Iraku zaupamo časopisom (88 odstotkov), najmanj pa tabloidom (48 odstotkov).
Med tujimi televizijami najbolj zaupamo poročanju televiziji Sky News, saj je 71 odstotkov vprašanih odgovorilo, da tej televiziji »zelo zaupajo« oziroma »nekoliko zaupajo«. Z 69 odstotki sledi BBC World, CNNu zaupa 65 odstotkov, televiziji Aljazeera pa 50 odstotkov vprašanih