Do leta 1803 je bil v škofijski knjižnici v Freisingu - ta je imela del svojih posesti tudi na Gorenjskem, danes pa se nahaja v Bavarski državni knjižnici. Brižinski spomeniki v izvirniku bodo ob tej priložnosti prvič na ogled v Sloveniji, saj so bile številne prošnje, da bi bili razstavljeni pri nas, doslej zmeraj zavrnjene.
Sklep o posoji Brižinskih spomenikov je sprejela bavarska vlada, v okviru priprav na 23. zasedanje mešane slovensko-bavarske komisije, ki bo od 8. do 10. julija v Muenchnu, pa ga je predsedujoči bavarskega dela te komisije, Erwin Huber, posredoval predsedujočemu slovenskega dela Borutu Trekmanu, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.
Do ponovne pobude za razstavo Brižinskih spomenikov je pred časom prišlo hkrati v mešani slovensko-bavarski komisiji in v Bavarsko-slovenskem društvu, ki sta se zanjo predvsem v zadnjih letih zelo intenzivno zavzemala. Poleg vztrajnosti članov slovenskega dela komisije velja na bavarski strani še posebej poudariti prizadevanja Suzanne Weidenfeld, bavarske predstavnice v delovni skupini komisije, ki se ukvarja s sodelovanjem na kulturnem in raziskovalnem področju, ter Adolfa Eichenseherja, predsednika omenjenega društva. Poudariti pa gre tudi pripravljenost bavarske vlade, da s svojo odločitvijo vnovič potrdi pomen, ki ga pripisuje dolgoletnemu in čedalje intenzivnejšemu sodelovanju med Slovenijo in Bavarsko, je še zapisano v sporočilu za javnost, ki ga je posredovalo ministrstvo za zunanje zadeve.