Zanimivosti

Brezdomci na SP

Ljubljana, 27. 02. 2007 13.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Svetovnega prvenstva brezdomcev v nogometu na Danskem se bo prvič udeležila tudi slovenska ekipa.

Selektor reprezentance, nekdanji nogometaš Aleš Čeh, bo izbrano vrsto določil po majskih kvalifikacijah, ekipa pa bo pred odhodom v deželo Hamleta imela tudi desetdnevne priprave.

S pilotnim projektom želi Zavod 69, zavod za razvoj in promocijo športa, predvsem promovirati socialno integracijo marginalnih skupin v vsakdanje življenje skozi šport. Cilj je dvojen: po eni strani želijo vzpodbuditi ciljne skupine brezdomcev, da se prepoznajo in aktivno udeležijo v projektnih aktivnostih, ter po drugi strani informirati in izobraževati širšo javnost o potrebnosti odprte in strpne družbe, v kateri so možnosti podane tudi najšibkejšim in najmanj vidnim družbenim skupinam ter posameznikom.

Slovenija se v takšnem projektu poskuša prvič. Do zdaj je svetovno prvenstvo brezdomcev v nogometu potekalo leta 2003 v Avstriji, leta 2004 na Švedskem ter leta 2005 na Škotskem, branilci naslova pa so ruski "kralji ulic". Omenjeni projekt bo v Sloveniji vključeval brezdomce v vseh večjih slovenskih mestih: Ljubljani, Mariboru, Celju, Trbovljah, Murski Soboti, na Ptuju, v Kopru, Kranju, Novem mestu in Novi Gorici. Prva tekma bo na sporedu že v četrtek, nato pa bo skušal selektor Čeh do konca kvalifikacij izbrati najprej 30 posameznikov in nato iz njih izločiti osem igralcev, ki se bodo udeležili prvenstva.

Veliko zanimanje za tekmovanje

Ekipo na igrišču sestavljajo trije igralci in vratar, celotno dogajanje pa je doslej na posameznem prvenstvu spremljalo več kot 100 akreditiranih novinarjev in fotografov iz celega sveta, neposredno pa je tekmovanje prenašalo kar 25 televizijskih postaj.

Svetovno prvenstvo brezdomcev podpira Evropska nogometna zveza (UEFA)
Svetovno prvenstvo brezdomcev podpira Evropska nogometna zveza (UEFA) FOTO: Reuters

Svetovno prvenstvo brezdomcev podpira Evropska nogometna zveza (UEFA), Organizacija združenih narodov (OZN), Mreža uličnih časopisov in proizvajalec športne opreme Nike. Vsaka tekma z uradnim sodnikom traja 14 minut, dva polčasa po 7 minut in minuta za odmor. Ekipa je lahko sestavljena iz moških in žensk, skupaj osmih igralcev.

"Ko so nas povabili k sodelovanju, sem si rekel, čas je, da tudi nekdanji nogometaši naredimo nekaj za brezdomce. Moja naloga bo poiskati ekipo, ki se bo izkazala za najboljšo. Na prvenstvu smo novi, ne vem, kaj pričakovati, bomo videli," je ob tem povedal selektor Čeh, ki mu bo kot pomočnik z nasveti ob strani stal tudi Željko Milinović. Za resen pristop k delu bo skrbel tudi ambasador projekta Sašo Udovič: "V čast mi je, da so me izbrali za ambasadorja. Skupaj s prijatelji iz nogometa želimo narediti nekaj za te ljudi, ki so na dnu, da se bodo morda nekoč lahko vrnili v normalno življenje."

Cilj: Integracija marginalnih skupin

Spregovoril je tudi predstavnik brezdomcev Kralj O Tone I., kot se imenuje, ki sicer piše svoj blog (internetni dnevnik) in za časnik Kralji ulice ter skrbi tudi za prodajo časnika: "Zelo sem vesel, da sem tu. Občutki so čudoviti. Tudi če dobimo za jest in za obleči, to ni vse. Zdaj se končno počutim, da spet nekaj delam, da nisem samo v napoto, da ne štejem le mimoidočih."

Zanimanje za udeležbo na svetovnem nogometnem prvenstvu je med brezdomci v Sloveniji zelo veliko
Zanimanje za udeležbo na svetovnem nogometnem prvenstvu je med brezdomci v Sloveniji zelo veliko FOTO: POP TV

Na vprašanje, ali s kolegi kaj igrajo, pravi: "Saj skozi nekaj migamo, kakšen rokomet ali pa nogomet, včasih pa brcamo pločevinko." Drugače je s celjskimi brezdomci, ki so od mestnih oblasti že dobili opremo in žogo, prav tako pa se na jutrišnjo tekmo pripravljajo že dva tedna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zavarovanec
20. 12. 2008 15.25
Vse je že povedano - le dobre knjige je treba brati. Zato citiram: »Komu dejansko daje človek denar, ko ga spušča v dlan neke iztegnjene roke? V večini primerov ga daje kakšnemu moškemu, praviloma močne postave, ki ne hodi v službo, živi pa razkošno. Precejšnja verjetnost je, da je ideološko profiliran in da bo del tega denarja šel za ideološko oziroma versko propagando. Potem ga dobrotnik daje kakšni materi in soprogi, denar gre za preživetje družine, čeprav sta zakonca zdrava in bi lahko zaslužila na dostojen način. Po mojih ugotovitvah je na tretjem mestu znesek, ki gre za alkohol ali mamila. Najmanj možnosti pa je, da ste denar dali osebi, ki je izčrpala vse možnosti za dostojno preživetje. Torej ste s spuščanjem denarja v iztegnjene roke skoraj zagotovo podprli proces razčlovečenja človeka in razkroj družbene skupnosti.« (Anej Sam: Kam greš, Evropa, str. 154)
prisoten@email.si
27. 02. 2007 14.48
vsaj nekaj. hvala bogu