Opredelitev botanično pomembnih območij v Sloveniji je del velikega mednarodnega projekta IPA (Important Plant Areas). Zasnovala ga je neprofitna mednarodna organizacija Plantlife International, s sedežem v Londonu, ki se ukvarja z ohranjanjem vseh oblik rastlinskega sveta v naravnem okolju in želi vzpodbuditi tovrstne aktivnosti tudi v državah Srednje in Vzhodne Evrope.
Nacionalni partner organizacije Plantlife, Botanično društvo Slovenije v sodelovanju s Centrom za kartografijo favne in flore, je zato organiziralo delavnico o botanično pomembnih območjih v Sloveniji, ki so se je udeležili številni domači in tuji strokovnjaki s področij botanike, gozdarstva in naravovarstva.
Namen delavnice je izbrati območja, ki so po mednarodnih merilih IPA za varovanje naših divjerastočih rastlin najpomembnejša. Nahajališča redkih in ogroženih rastlin in rastlinskih združb z izjemno vrstno pestrostjo bodo vključena v evropsko mrežo botanično pomembnih območij.
Projekt, ki trenutno poteka v sedmih državah Srednje in Vzhodne Evrope (Slovenija, Slovaška, Češka, Romunija, Poljska, Estonija in Belorusija), finančno podpira nizozemsko Ministrstvo za kmetijstvo, ribištvo in upravljanje z naravo v okviru PIN/MATRA fundacije nizozemskega Ministrstva za zunanje zadeve.