Evropski parlament verjame v ohranjanje čistosti evropskih kopalnih voda, zato redno preverja onesnaženost na okoli 21 tisoč evropskih kopališčih. Med top tremi kraji, kjer lahko obiskovalci brezskrbno čofotajo in se ohladijo v poletni vročini, je vselej turistično oblegano Bohinjsko jezero.
Vsako leto pravilom EU za kopalno vodo ustreza več kopališč. Od 21 tisoč jih je 96 odstotkov primernih za kopanje, 85 odstotkov kopališč pa je celo odlično ocenjenih. To je 287 kopališč več kot leta 2015, pojasnjuje Evropski parlament v animiranem filmu, ki ga je nedavno objavil na svojih spletnih straneh in družbenih omrežjih.
Poleg čiste in varne vode Bohinjskega jezera na pragu Julijskih Alp je Evropski parlament prepričala tudi hrvaška prodnata plaža Podrače, biser Makarske riviere, ravnodušni pa niso ostali niti do francoske reke Gardon, prek katere teče starodavni rimski akvadukt Pont du Gard.
V Bohinju preveč turistov?
Je pa županu Bohinja Francu Kramarju prekipelo zaradi turistov. To, kar se dogaja, je vandalizem, pravi.
Ljudje ne spoštujejo občinskih pravil, parkirajo vsepovsod, če bi se dalo, bi z avtomobilom zapeljali kar v jezero. In to kljub zadostnemu številu parkirnih mest v okolici, tudi brezplačnih.
Da bi zaščitil gorenjski biser in domačine, turistom žuga z dnevnimi kvotami ... To pa bi dosegel z najmanj 100-odstotnim povišanjem parkirnin neposredno ob jezeru, kaznimi za parkiranje do vrtoglavih 1.000 evrov in celo z zaporo ceste, če bo to potrebno.
KOMENTARJI (334)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.