Med najbolj ogroženimi naj bili severni medved in nekatere vrste tjulnja. Svetovni sklad za naravo (WWF) je še posvaril, da bo za številna prvotna ljudstva na Arktiki nevzdržen postal tudi tradicionalni način življenja, če svet ne bo sprejel drastičnih ukrepov za zmanjševanje podnebnih sprememb. "Če ne bomo začeli takoj delovati, bo Arktika kmalu postala neprepoznavna. Severni medvedje bodo zapisani v zgodovino, nekaj, o čemer bodo naši vnuki lahko brali le v knjigah," je povedala strokovnjakinja WWF za podnebne spremembe Tonje Folkestad.
Konec tradicionalnega življenja na Arktiki?
Do leta 2026 bi lahko bila Zemlja za povprečno dve stopinji toplejša kot leta 1750, kaže raziskava, ki so jo izvedli za WWF. "Na Arktiki bi to lahko privedlo do izgube poletnega morskega ledu, živalskih vrst in nekaterih vrst tundrskega rastlinja kot tudi do temeljnih sprememb v načinu življenja Inuitov in drugih prebivalcev," je zapisal WWF. Celotno območje, ki ga pokriva poletni led na Arktiki, se že sedaj vsako desetletje zmanjša za 9,2 odstotka, do konca stoletja pa bo popolnoma izginil, če se razmere ne bodo spremenile.

Gozdnata območja še bodo razširila severneje, segrevanje teh območij pa bo ogrozilo habitate živali, kot so krokarji, sokoli, severni ponirki, vivki in čigre. "Ptice selivke bodo izgubile življenjsko pomembno območje za razmnoževanje na Arktiki, kar bo ogrozilo biotsko raznovrstnost po vsem svetu," še navaja WWF.
Prvotno prebivalstvo, kot so Eskimi v Severni Ameriki in Samiji v Skandinaviji, bi lahko izgubili tradicionalni način preživljanja, njihove skupnosti pa bo ogrozilo tanjšanje ledu, taleči ledeniki in taljenje večnega ledu. WWF želi zato voditeljem industrijsko najbolj razvitih držav in Rusije (G-8) poslati jasen signal, ki opozarja na približujočo katastrofo.