28-letna modna oblikovalka in mikrobiologinja Anke Domaske je iz mlečnega proteina, imenovanega kasein, razvila posebno tkanino, pri kateri gre za prvo umetno tkanino na svetu, ki pri izdelavi ne potrebuje pomoči kemikalij.

''Po občutku je podobna svili in nima neprijetnega vonja. Perete jo lahko kot vse drugo,'' je za Reuters povedala Anke. Qmilch je v celoti izdelana iz naravnih materialov, ima pa tudi druge lastnosti, ki pozitivno vplivajo na zdravje. Aminokisline v omenjenem proteinu imajo antibakterijski učinek, delujejo proti staranju, pozitivno vplivajo na krvni pretok in celo uravnavajo telesno temperaturo.
Domaskejeva je sicer uveljavljeno ime v svetu mode. Oblačila njene modne znamke Mademoiselle Chi Chi so v garderobah znanih estradnic, kot sta na primer Mischa Barton in Ashlee Simpson, z ''mlečno tkanino'' pa želi še dodatno oplemenititi svoje kolekcije. Zaenkrat Qmilch uporablja v kombinaciji z drugimi materiali, a je prepričana, da bo lahko tkanino kmalu uporabila samostojno.
Tkanina, izdelana iz mleka, sicer še zdaleč ni nekaj novega. Prvo so predstavili že davnega leta 1930, a je obstajal večni problem, da so morali pri proizvodnji tkanine uporabiti veliko kemikalij. ''V le dveh letih smo s pomočjo koncentriranega kaseina in nekaj drugih naravnih materialov razvili povsem naravno tkanino,'' je povedala modna kreatorka.
Kasein dobijo iz mleka v prahu, nato ga v nekakšni napravi, podobni mesoreznici, segrejejo, mu dodajo nekaj drugih sestavin, nato pa že dobijo vlakna, ki se s pomočjo druge naprave navijejo kot preja. Segrevanje je zelo pomembno, saj s tem utrdijo molekule proteina, da ne začnejo razpadati, kot to velja za mleko, ki se sčasoma začne kvariti.
Domaskejeva je še povedala, da bi za izdelavo ene obleke potrebovala okrog šest litrov mleka, cena izdelave pa bi se gibala med 150 in 200 evri.

KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.