Američan Michaela Reynoldsa, ki velja tudi za »guruja smeti«, se je gradnje iz odpadnih materialov domislil že pred desetletji. Ker gre za zelo odporne in več stoletij obstojne materiale, mu je pri tem sledilo lepo število okoljevarstvenikov po vsem svetu.
Gospod Reynolds je znan predvsem po tem, da pri gradnji bivališč uporablja vedno nove odpadne materiale, ki jih najde na smetiščih. Njegova bivališča so prilagojena različnim geografskim in klimatskim okoljem: od takšnih z veliko količino padavin do tistih, kjer so zime mrzle in neusmiljene.
Da ne bi mislili - glavni razlog za gradnjo takih hiš ni nizka cena gradbenega materiala. Njeni snovalci namreč z njo opozarjajo predvsem na naše življenje in odnos do okolja ter na dejstvo, da je količina vseh snovi na tem planetu omejena.
Žal pa uporaba tovrstnega gradbenega materiala hitro naleti na težave. Reynoldsu so denimo leta 2000 odvzeli licenco arhitekta, medtem ko so v Evropi za gradbeni material potrebni številni testi in atesti, ki jih gume ne bi prestale.
Medtem ko eni gradijo iz odpadkov, drugi prebivalci tega planeta gradijo luksuzne, celo 27 nadstropij visoke hiše. Na Dom in vrt si lahko preberete o najdražji hiši na svetu.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.