Fordova dediščina je sicer vidna še danes, saj v administraciji Georgea Busha mlajšega sedi veliko članov njegove administracije, med njimi podpredsednik Dick Cheney, ki je bil pri Fordu šef kabineta in Donald Rumsfeld, takratni in sedanji obrambni minister.
Ford je postal podpredsednik ZDA leta 1973, ko je nasledil Spira Agnewa, ki je moral odstopiti zaradi podkupovalne afere. Takoj naslednje leto pa je postal predsednik ZDA, potem ko se je Nixon, soočen z izbiro med odpoklicem in odstopom, odločil za slednjega. Ford je veljal za poštenjaka, ki nikoli ni nameraval postati predsednik ZDA, vendar pa si je sam zadal "smrtno" rano, ko je takoj po nastopu položaja pomilostil Nixona.
Do konca mandata se je zato večinoma ukvarjal z afero, ki je nastala zaradi pomilostitve. Čeprav je bil v mladosti zvezda univerzitetnega nogometa, se je nekoč med sestopanjem z letala spotaknil in prijel se ga je naziv neroda. Newyorčani so mu še posebej zamerili, da ni hotel rešiti mesta pred finančnim propadom, kar so časopisi pospremili z naslovi "Ford New Yorku: Crkni".
Ford je na svojem domu v Beaver Creeku v Coloradu dejal, da upa, da se ga bo zgodovina spomnila kot predsednika, ki je v Belo hišo vrnil poštenost in integriteto in po tem, da je končal vietnamsko vojno ter postavil temelje za gospodarski preobrat. Po 30 letih mu pomilostitve Nixona več skoraj nihče ne zameri in celo steber ameriškega liberalizma, družina Kennedy, mu je pred dvema letoma dala posebno medaljo za pogum. Senator Edward Kennedy je takrat priznal, da je imel Ford prav, da je pomilostil Nixona, ker je s tem začel proces celjenja ran v ameriški politiki. Ford se je rodil leta 1913 v Omahi v zvezni državi Nebraski.