Zanimivosti

50 let Sputnika

Moskva, 04. 10. 2007 09.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pred natančno 50 leti so ljudje po vsem svetu zrli v nebo in poskušali uzreti prvi umetni satelit – Sputnik.

Neil Armstrong, Michael Collins in Edward Buzz Aldrin
Neil Armstrong, Michael Collins in Edward Buzz Aldrin FOTO: Reuters
Vedeli smo, da so Rusi dobri v baletu in proizvodnji vodke, vendar smo menili, da so tehnološko za nami. Eden od arhitektov ameriškega raketnega programa Simon Ramo se je s temi besedami odzval na izstreli

Pred pol stoletja se je zgodila prelomnica, ki je pomembno zaznamovala prizadevanja dveh svetovnih sil, tedanje Sovjetske zveze in ZDA, za prevlado v vesolju. Moskva je namreč 4. oktobra 1957 v vesolje izstrelila prvi umetni satelit Sputnik, ki predstavlja začetek vesoljske dobe in resne vesoljske tekme med državama.

Model Sputnika je na ogled tudi v muzeju v Washingtonu
Model Sputnika je na ogled tudi v muzeju v Washingtonu FOTO: Reuters

Sputnik je 4. oktobra 1957 proti vesolju poletel s kozmodroma v Bajkonurju. Njegova oblika je bila preprosta, šlo je za aluminijasto kroglo, težko 83,5 kilograma, s štirimi antenami in dvema radijskima oddajnikoma. Sputnik je znamenite signale "bip-bip-bip" oddajal tri tedne in v orbiti preživel tri mesece, v tem času 1400-krat obkrožil Zemljo, preden je zgorel v atmosferi.

Sovjetski znanstveniki so izstrelitev pospremili brez velikih pričakovanj in se sprva niti niso zavedali, kako za prihodnost pomemben dosežek jim je uspel. Ameriški astrofiziki pa so vest o dosežku Moskve sprejeli s šokom. Tedanji predsednik Dwight Eisenhower je javno skušal zmanjšati pomen Sputnika, ki ga je označil za "majhno kroglo v zraku", zasebno pa je bil njegov odziv bistveno drugačen. V roku tedna dni je sklical tajno srečanje z ameriškimi znanstveniki in jim jasno sporočil: "Dobite vesoljsko tekmo!"

Vesoljska tekma

Čeprav zveni neprijetno, je treba vedeti, da je hladna vojna spodbudila razvoj vesoljske tehnologije in satelitov. Če bi živeli v takšnem miru kot danes, če bi bila naša življenja tako stabilna kot so danes, ko se ne bojimo, da bi nas kdo napadel, potem ne bi vložili toliko denarja v razvoj vesoljske tehnologije, kot smo ga v zadnji polovici 20. stoletja. Boris Čertok, eden od oblikovalcev Sputnika, danes star 95 let

Čeprav so si Američani obupno prizadevali dohiteti Ruse, so v prvih letih vesoljske tekme zaostajali za njimi. Potem ko so ZDA po vrsti neprijetnih neuspehov 31. januarja 1958 vendarle izstrelile svoj satelit Explorer 1, je Sovjetski zvezi že mesec dni po Sputniku uspelo v Zemljino orbito poslati prvo živo bitje; 3. novembra 1957 so na takšno pot poslali psičko Lajko. Ta je v breztežnosti preživela približno teden dni, vendar je polet z Lajko dokazal, da živo bitje lahko preživi v vesolju, s čimer se je odprla pot za prvi polet človeka.

Sovjetski zvezi je tudi kot prvi 12. septembra 1959 uspelo na Luno poslati predmet - to je bila sonda Luna 2, medtem ko je Luna 3 oktobra tega leta poslala na Zemljo prve Lunine fotografije. Še en udarec so ZDA doživele 12. aprila 1961, ko je Jurij Gagarin postal prvi človek, ko je poletel v vesolje.

Appolo 11 (misija na Luno) nam je dal lažen občutek varnosti in nam pokazal, kaj je mogoče storiti. Toda vse, kar smo od takrat uspeli storiti, najsi je bilo še tako veličastno, je to, da smo poslali človeka po orbiti okoli Zemlje. Kurator londonskega muzeja o vesolju Doug Millard

ZDA niso mirovale in mesec dni po tem dosežku si je naslednik Eisenhowerja v Beli hiši John F. Kennedy postavil drzen cilj, da na Luni prvič pristane človek in se varno vrne na Zemljo. ZDA so za ta smeli vesoljski načrt, vključno z načrtovanjem misije na Luno, letno namenile več milijard dolarjev, kar se jim je dokončno obrestovalo 20. julija 1969, ko je Neilu Armstrongu na Luni uspel zgodovinski "majhen korak za človeka in velik skok za človeštvo". Washington je "razglasil zmago" v vesoljski tekmi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kriss714@amis.net
05. 10. 2007 05.52
-1
Algebra, a ni najpomebnejši dogodek kosovska bitka, ko bili srbi zverinsko tepeni od Murata? Pa še danes tega ne vejo. A, ja ni posnetka, seveda, zato so vas pa slepi luzerji, ki so smeli domov, tako grdo nalagali, da že petsto let živite v pravljicah. Hudo.
Uroš S.
05. 10. 2007 04.10
Ko so rusi leteli po orbiti z raketami so kavboji minirali raketoplane na izstrelitvenih ploscadih. Se danes mi ni jasno kako jim je uspelo pristati na luni pred Rusi. Osebno se bolj nagibam k" teoriji zarote" v tem primeru. Prevec nelogicnosti. Ali kdo resnicno verjame da so Izgubili original posnetek, eden najbolj pomembnih in zmagoslavnih posnetkov v zgodovini clovestva?