Strip Alan Ford sta ustvarila scenariust Luciano Secchi in risar Roberto Raviola, ki sta sicer bolj poznana po svojih psevdonimih Max Bunker in Magnus. Strip se dogaja v New Yorku, kjer deluje Ekipa TNT, pisana druščina, ki jo vodi paraplegik Številka 1 in njegovi podaniki Alan Ford, Bob Rock, Sir Oliver, Grunf, Debeli šef in Jeremija, njihovo postavo pa dopolnjujeta še papagaj in pes. Ekipa tajnih agentov, ki to v bistvu niso, saj so sleherniki, ki se ves čas otepajo revščine in so večinoma na robu preživetja. Zgodbe so večinoma zasnovane kot kriminalke, ekipa pa se prevaža z bizarnimi prevoznimi sredstvi, uporablja zarjavelo in razpadajoče orožje (ponavadi brez streliva), tipični pa so tudi liki, saj je Grunf odštekani izumitelj, ki ves čas citira anti-citate, Sir Oliver je pod krinko gentlemana navadni tat, Bob Rock je srboritež, ki ponavadi potegne kratko, Alan Ford pa romantik in poštenjak, ki nemalokrat, kljub svoji privlačnosti, postane žrtev ženske zlobe. Debeli šef je pač šef, ki ekipo nekako vodi z ničnim proračunom, Številka 1 je idejni in duhovni vodja in tisti, ki ponavadi na koncu pobere denar, Jeremija pa večno bolehni kuhar in Šefov pribočnik. Med njihovimi nasprotniki se tako znajdejo Superhik, Gumiflex, Arsen Lupin, Tromb, superšpijonka Margot in drugi.
Komičnost stripa pa je le na prvi pogled, saj gre v resnici za socialno in družbeno satiro, ki neusmiljeno biča človeške slabosti, dotakne pa se vseh - od najnižjih slojev pa vse do družbene smetane. Strip preko grotesknih likov in situacij obravnava rasizem, fašizem, ekološko problematiko, družbeno razslojevanje, revščino, oboroževanje, korupcijo, izkoriščanje delovne sile, pehanje za dobičkom in druge problematike. Razmere v takratni Jugoslaviji so bile takrat očitno ravno pravšnje, da so junaki stripa izjemno prirasli k srcu mladim in starim, osnovnošolcem in intelektualcem vseh republik.
Prva številka Alana Forda je v Italiji izšla leta 1969, zanimivo pa je, da je na Balkanu postal celo bolj popularen kot v svoji domovini. Največ zaslug za popularnost v nekdanji Jugoslaviji ima nedvomno prevajalec Nenad Brixy, ki je v naš prostor takrat vnesek črn humor in satiro, ki ga do takrat ni bilo mogoče zaslediti nikjer drugje. To mu je priznal tudi sam scenarist originala Max Bunker.
Strip je v devetdesetih izhajal tudi v slovenščini. Za prevod in priredbo je poskrbel Branko Gradišnik, ki je sicer opravil izvrstno delo, a nikoli ni dosegel takšne popularnosti kot hrvaška različica, zato je izšlo le 51 številk stripa. Alan Ford s precej manjšim uspehom v Italiji še danes izhaja vsak mesec.
Nekaj znanih izjav članov ekipe TNT:
Alan Ford:
Kdor spi ni buden.
Številka 1:
Če želiš zmagati, ne smeš izgubiti.
Ni važno sodelovati, važno je zmagati.
Grunf:
Če želite zmagati na dirki, morate prvi priti skozi cilj.
Kdor hodi ne teče.
Pijte več mleka kot nafte.
Bolje, da izpadeš bedak, kot da izpadeš iz vlaka.
Ne verjemi ženski, ki laže!
Sir Oliver:
Halo, Bing, kako brat? Pokradel 7-mesečnega dojenčka in dobil 7 mesecev? Človek res nima stila ...
Halo, Bing, kako brat? Šel v zapor in prišel ven? Kaj hočemo, vsaka družina ima črno ovco.
Bob Rock:
Bolje živeti 100 let kot milijonar kot 7 dni v revščini.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.