Rojstvo Louise Brown s carskim rezom v bolnišnici v Oldhamu je 25. julija 1978 pomenilo zgodovinsko prelomnico v zdravljenju neplodnosti. Louise Brown, ki sedaj dela na pošti v Bristolu, je sicer ob 20. rojstnem dnevu dejala, da se je dolgo počutila kot nekaj posebnega, sedaj pa ne več, saj se je že toliko otrok rodilo z enakim postopkom.
Znanstvena "očeta" Louise Brown, doktorja Robert Edwards in Patrick Steptoe, sta uspeh doživela po desetih letih prizadevanj. V poprečju je danes verjetnost, da bo neploden par lahko po vrsti oploditev in vitro lahko imel otroka, ena proti pet. To je tudi približno enaka verjetnost, kot jo lahko za rojstvo otroka pričakujejo plodni pari po naravni poti, je ob pomembni obletnici povedala predsednica Britanske družbe za plodnost dr. Alison Murdoch.
Uspešnost postopka je v pretežni meri odvisna od razlogov neplodnosti, potem ko so z znanstvenim napredkom uspeli rešiti mnoge tovrstne tegobe, pa je postal najpomembnejši dejavnik uspešnosti postopka starost matere. Kot poudarjajo strokovnjaki za rodnost, je uspešna oploditev pri ženskah, mlajših od 35 let, možna v več kot 40 odstotkih primerov, s 45. letom starosti pa se ta verjetnost zmanjša na samo odstotek. Nepomemben pa ni niti podatek o ceni tega postopka, ki je v Veliki Britaniji in na Danskem zastonj, medtem ko v ZDA v povprečju stane 12.000 dolarjev.
V Sloveniji so zdravniki pričeli z organiziranim programom oploditve z biomedicinsko pomočjo 25. maja leta 1983. Petega oktobra 1984 sta se rodili dvojčici. Od takrat so naši strokovnjaki pomagali na svet več kot 3000 dojenčkom.