Deklaracijo o otrokovih pravicah in konvencije o otrokovih pravicah je Generalna skupščina Organizacije združenih narodov sprejela 20. novembra 1959, natanko trideset let kasneje, leta 1989, pa še konvencijo o otrokovih pravicah. S temi dokumenti so otroke opredlili kot imetnika posebnih pravic in zavezala države članice k uresničevanju pravic otrok.
Poleg tega je svetovni dan otroka poziv vsem državam, naj uresničijo svojo odgovornost do mlade generacije, ustvarijo možnosti za njen razvoj in sodelovanje v življenju skupnosti, meni Zora Tomič, predsednica slovenskega Unicefa. Unicef Slovenija po njenih besedah v polni meri sprejema odgovornost kot zagovornik pravic otrok in dejavnik v njihovem uresničevanju v Sloveniji. "Zato vabimo vse k skupnemu zavzemanju in spreminjanju položaja otrok doma in po svetu. Vsi skupaj, tako otroci kot odrasli, smo odgovorni za boljši jutri in boljši danes nas vseh," je zapisala Tomičeva.
Državniki sveta so se že dvakrat - leta 1990 in 2002 - sestali na posebnem zasedanju OZN, kjer so preverili napredek in spoznanja o uresničevanju omenjenih dokumentov. Pri tem so ponovno potrdili svojo odgovornost za uresničevanje pravic otrok vsak v svoji državi, sprejeli pa so tudi trdno zaobljubo, da bodo storili vse, da bo svet po meri otrok. Unicef kot vodilno svetovno organizacijo za otroke pa so obvezali, da v tesnem sodelovanju z vladami, ustreznimi uradi, programi in specializiranimi agencijami OZN udejanja svojo vlogo.