Čeprav mnogi hollywoodski zvezdniki zagovarjajo recikliranje ali s tu in tam oglasijo glede kakšne okoljevarstvene problematike, v resnici ne živijo po "zelenih načelih".
Harrison Ford je bil na primer pomemben predstavnik organizacije za ohranjanje narave, a ima hkrati v lasti sedem zasebnih letal, zato se na tem seznamu ni znašel.
A vendar je med njimi zvezdniki tudi nekaj takšnih, ki izstopajo, saj se z varovanjem okolja ukvarjajo precej resno, zavzeto in strokovno ter v ta boj vlagajo veliko truda, časa in denarja.
Zvezdniki, ki so uporabili svojo slavo in bogastvo, da bi dvignili zavest o različnih okoljevarstvenih težavah, so postavili dober zgled. Zahvaljujoč tudi njim podpora okoljevarstvenim ciljem ni še nikoli bila tako visoka.
In kdo med največjimi zvezdniki torej najbolj izstopa v svojem prizadevanju za reševanje Zemlje?
Leonardo DiCaprio
Verjetno trenutno najbolj znan borec za okolje je 42-letni igralec Leonardo DiCaprio, najbolj poznan po odmevnem dokumentarnem filmu The 11th hour. Film so snemali kar štiri leta, javnosti pa ponuja pregled vseh težav našega planeta, njegova posebnost pa je, da ne le opozarja na katastrofe, temveč tudi ponuja rešitve.
A navdušenje nad varovanjem okolja zanj ni le zadnja modna muha, saj je že leta pri 24 letih ustanovil fundacijo za ohranjanje narave in divjih živali, ki "podpira organizacije in iniciative, posvečene zagotavljanju trajnostne prihodnosti za naš planet". Vse od takrat se igralec zavzeto ukvarja z okoljevarstvenimi tematikami, kot je dostop do čiste vode, pomoči po naravnih katastrofah, ohranjanju naravne raznolikosti in oceanov ter drugega.
Trenutno sedi v odborih več pomembnih okoljevarstvenih organizacij, kot sta Svetovna organizacija za zaščito narave (WWF) in Mednarodni sklad za dobrobit živali. Poleg tega je naredil dva kratka filma Water Planet in Global Warming, ki dvigujeta zavest o okoljski problematiki.
S svojo organizacijo še naprej vneto lobira za veliko okoljskih in humanitarnih ciljev, vključno z ohranjanjem gozda, zdravje oceanov, dostopa do čiste vode in obnovljive energije. Da je resnično zavzet, govori tudi dejstvo, da se je z novoizvoljenim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom sestal še preden je ta uradno nastopil svojo funkcijo in se z njim pogovarjal o podnebnih spremembah ter tem, kako bi lahko zelena delovna mesta okrepila ameriško gospodarstvo.
Preko let je v okoljevarstvene namene daroval ogromne vsote, odrekel se vožnji z zasebnim letalom, vozi pa hibridni avtomobil.
Združeni narodi so ga imenovali za za glasnika miru s poudarkom na klimatskih spremembah.
Mark Ruffalo
Igralec Mark Rufallo je najbolj znan po svoji vlogi Brucea Bannerja v franšizi Avengers, a njegovo delo se tu ne konča. Kot okoljski aktivist se je boril za končanje hidravličnega lomljenja oziroma frackinga, s katerim pridobivajo nafto in zemeljski plin. Še več, ustanovil je tudi neprofitno organizacijo Water Defense, ki ljudem zagotavlja dostop do čiste vode in zahteva, da onesnaževalci prevzemajo odgovornost za svoja dejanja.
Podpira tudi zamenjavo fosilnih goriv z obnovljivimi viri energije in se aktivno bori proti Monsantu, enemu vodilnih biotehnoloških podjetij na svetu. Ko je imel priložnost srečati direktorja tega podjetja, Hugha Granta, je izkoristil priložnost in mu dejal: "Monopolizirate hrano. Zastrupljate ljudi. Ubijate majhne kmetije, ubijate čebele. Kar počnete, je hudo narobe." Presenečeni Grant pa mu je odgovoril: "No, jaz pa verjamem, da je to, kar počnemo, dobro."
Mark svoj Twitter večinoma uporablja za osveščanje o frackingu in svoji organizaciji Water Defense.
Aktivno tudi podpira zelene kampanje, ki pozivajo k prehodu na uporabo 100-odstotno čiste energije za vse. Trenutno pripravlja film o velikem razlitju nafte - ta namreč vedno predstavljajo veliko ekološko katastrofo.
Gisele Bündchen
Ena izmed najbolj slavnih manekenk vseh časov, Gisele Bündchen, je znana tudi po svoji dolgotrajni in strastni predanosti do okolja.
Med odraščanjem v Braziliji je videla lepoto narave, hkrati pa tudi uničevanje gozdov in učinkov, ki jih ima krčenje gozdov na okoljske skupnosti. Njeno aktivno delovanje v okoljevarstvene namene se je začelo pred leti, ko je obiskala pleme v amazonskem pragozdu in videla, s kakšnimi težavami se soočajo zaradi onesnaženja in izsekavanja gozda. Ko se je vrnila domov, je poklicala podjetje z obutvijo, s katerimi je že dlje časa sodelovala in se dogovorila, da bodo njeno linijo japank uporabili za osveščanje o okoljevarstvenih akcijah in zbirali sredstva za njihovo podporo, še posebej projekte, ki so povezani z ohranjanjem amazonskega gozda in atlantskega deževnega gozda.
Leta 2008 se je vrnila v svoj rojstni kraj Horizontina v Braziliji, da bi naredila spremembo, in skupaj s svojo družino ustanovila projekt Čista voda, katerega cilj je vpeljava trajnostnega okoljskega upravljanja in promoviranja obnavljanja lokalnega rastja. Zasadili so že okoli 40.000 mladih dreves.
Njen okoljevarstveni trud ni ostal neopažen. Najprej ga je priznala medicinska fakulteta na Harvardu, kjer so ji podelili nagrado za globalno okoljevarstveno državljanko. Dobila je tudi nagrado za najboljšo zeleno mednarodno zvezdnico (Green Awards). Nato pa so jo leta 2009 združeni narodi izbrali za ambasadorko dobre volje pri Programu Združenih narodov za okolje (UNEP). Od takrat jim pomaga opozarjati na okoljske težave.
Edward Norton
Igralec Edward Norton, predvsem znan po vlogi v filmu Klub golih pesti, ni borec le na ekranu, temveč je aktiven tudi pri številnih okoljevarstvenih iniciativah. Je ambasador dobre volje Združenih narodov za biološko raznolikost, znan je tudi po svoji aktivni vlogi pri programu za solarne soseske – program, ki vedno, ko zvezdnik kupi dom, ki ga napaja sončna energija, za isti znesek kupi sončne celice tudi za družino z nizkimi prihodki ( BP Solar Neighbors Program).
42-letni igralec tudi glasno podpira organizaciji The Wilderness Society in Earthjustice, svoj igralski talent pa je izkoristil tudi za vodenje serije Čudni dnevi na planetu Zemlja (Strange Days on Planet Earth) na National Geographicu. Je tudi aktivni član sveta organizacije Friends of the High Line, ki se zavzema za ohranjanje in obnavljanje zelenega prostora v New Yorku.
Maroon 5
Skupina Maroon 5 se je zavezala, da bodo njihove turneje zelene. Od leta 2008 uporabljajo avtobuse, ki vozijo na biogoriva, na koncertnih prizoriščih spodbujajo recikliranje ter donirajo delež od prodanih vstopnic organizaciji Global Cool, dobrodelni okoljevarstveni organizaciji.
Cate Blanchett
Igralka Cate Blanchett je s svojim možem Andrewom Uptonom ena izmed ključnih zagovornic "ozelenjevanja pristanišča" (Greening the Wharf), projekt s katerim na pomolu pri gledališču v Sydneyju, katerega umetniški vodje sta zakonca, so namestili 1900 sončnih celic. Te zdaj zagotavljajo 70 odstotkov elektrike za gledališče in skupaj s sistemom zajemanja deževnice bo gledališče kmalu postalo ogljično nevtralno. Pod njenim vodstvom je gledališče tudi začelo ponovno uporabljati in reciklirati kostume in rekvizite.
Oskarjevka pravi, da je nič ne bo odvrnilo od širjenja sporočila o podnebnih spremembah.
Robert Redford
Lahko rečemo, da je Robert Redford začetnik zvezdniškega naravovarstvenega gibanja. Brez njega in majhne skupine drugih ljudi bi ZDA predale nacionalni spomenik Grand Staircase-Escalante (760.996 hektarjev zemlje v južnem delu ameriške zvezne države Utah) v komercialne roke. Njegovo zagovarjanje je obvarovalo naravni spomenik pred kmetovalci in gradbeniki, dokler ga ni takratni ameriški predsednik Bill Clinton leta 1996 z zakonom obvaroval pred gradbenimi posegi vanj.
Redford se trenutno ukvarja z varovanjem arktičnih živali na Aljaski in z osveščanjem o problematiki podnebnih sprememb, o čemer govori že vse od leta 1989.
Ted Danson
69-letni igralec je svojo pot okoljevarstvenega borca začel že pri zelo mladih letih. Pri 13 je s prijateljem in kustosom v muzeju severne Arizone uničil več kot 300 jumbo plakatov.
V osemdesetih letih prejšnjega stoletja so ga zelo začeli zanimati negativni učinki človeške dejavnosti na oceane, po tem, ko je obiskal plažo, na kateri je bil postavljen opozorilni napis: "Prepovedano plavanje, voda je onesnažena".
Sodeloval je pri kampanji za preprečitev izkopavanja za naftne vrelce v Santa Monici, nato pa je so-ustanovil organizacijo American Oceans Campaigns, ki se je leta 2001 združila z organizacijo Oceana.
Trenutno je s svojo ženo Mary Steenburgen član sveta Oceane, ki je največja mednarodna organizacija, ki se osredotoča le na varovanje oceanov. Danson je napisal tudi knjigo o tem, kaj lahko storimo, da bi rešili oceane (Oceana: Our Endangered Oceans and What Can We Do to Save Them).
Brad Pitt
Čeprav je bolj znan po svojih humanitarnih prizadevanjih, je igralec Brad Pitt tudi dolgoletni okoljski aktivist.
Leta 2007 je ustanovil neprofitno organizacijo Make It Right, ki zagotavlja cenovno dostopne in trajnostne domove po vsem svetu. Na to idejo je prišel, ko je s skupino strokovnjakov gradil hiše za družine v stiski, ki so svoje domove izgubile zaradi orkana Katrina v New Orleansu.
Tam njegova organizacija zdaj gradi 150 hiš, ki bodo okolju prijazne. Ameriški svet za zeleno gradnjo ga izjemno hvali, saj bo tako Pitt ustanovil "največjo in najbolj zeleno enodružinsko skupnost na svetu". Samo temu projektu je daroval okoli pet milijonov evrov.
V sodelovanju z organizacijo Global Green se zavzema za to, da bi bil koncept "zelenih hiš" dostopen po celotnih ZDA. Glede tega se je sestal tudi z nekdanjim ameriškim predsednikom Barackom Obamo in drugimi politiki, da bi projekt pridobil državno subvencijo.
Pierce Brosnan
Igralec Pierce Brosnan svojo vlogo okoljskega aktivista jemlje zelo resno. Velik del svojega življenja je posvetil okoljevarstvenim ciljem, sedel je v odborih več neprofitnih organizacij za varovanje narave.
Brosnan pravi, da je ponosen na svoj boj za gozdove in oceane.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.