Slavni italijanski tenorist Luciano Pavarotti je umrl, star 71 let, je sporočila njegova menedžerka Terri Robson. Pevec, ki so mu lani diagnosticirali raka na trebušni slinavki, je preminul okoli 5. ure na svojem domu v italijanski Modeni.
"Maestro je izgubil dolg in hud boj z rakom. Vse do konca je na življenje gledal pozitivno," je povedala. Zadnje dni je večkrat izgubil zavest, imel pa je tudi težave z ledvicami. Trenutke pred smrtjo je preživel v krogu svojih najdražjih.
Pavarottija so 8. avgusta sprejeli v bolnišnico, ker je imel visoko vročino. Dva tedna kasneje so ga po opravljenih preiskavah odpustili. Potem ko je zapustil bolnišnico, je njegova žena zatrdila, da se bori kot lev. Kljub temu so mnogi predvidevali, da se je odpravil domov umret.
Slavni tenor je nazadnje javno nastopil na odprtju Zimskih olimpijskih iger februarja leta 2006 v Torinu, ko je s svojo paradno arijo Nessun Dorma iz Puccinijeve opere Turandot še enkrat navdušil milijardno občinstvo. Pevec je imel v preteklih letih večkrat težave z zdravjem in je moral pogosto odpovedovati koncerte zaradi bolečin v hrbtenici, vendar je odlagal konec kariere. Celo njegovi največji občudovalci so se spraševali, zakaj si še vedno nalaga breme koncertnih turnej.
Luciana Pavarottija se bomo spominjali kot enega največjih tenoristov vseh časov. Na svetovnih odrih je preživel 40 let svojega življenja, dosegel pa je slavo, ki se lahko kosa z največjimi – kot sta na primer Madonna in Elton John.
Kljub svetovni slavi je Pavarotti, sin peka Fernanda in ljubiteljske pevke Adele, ostal skromen. ''Od svojega četrtega leta sem sanjal, da bom postal pevec. Kot otrok sem užival ob poslušanju mojega očeta, ko je s prelepim tenorjem prepeval v cerkvi,'' je povedal v intervjuju leta 1991.
Ljubil je Puccinijevo La Boheme
Rodil se je 12. oktobra leta 1935 v Modeni na severu Italije. Najprej je poučeval, leta 1961 pa se je dokončno posvetil petju. Najljubša mu je bila Puccinijeva opera La Boheme, na registru njegovih svetovnih turnej v minulih treh desetletjih pa so bili tudi Donizettijeve, Bellinijeve, Rossinijeve in Verdijeve arije.
Pavarottijeva pevska pot sega v začetek 60-ih let z njegovo tedaj najbolj znano vlogo Rudolfa v La Boheme. Prodor mu je uspel leta 1964, ko je v Covent Gardenu v Londonu vskočil namesto obolelega Giuseppeja Di Stefana. Leta 1966 je sledil debut v milanski Scali, dve leti kasneje v newyorškem Metu. Na vrhuncu moči mu je uspevalo, da je na eni partiturni liniji devetkrat dosegel visoki C. Leta 1988 je v Berlinu doživel 115 poklonov. Ob neki priložnosti je dejal: "Vedno sem se zavedal, da je glas božji dar."
Sloviti trije tenorji
Svetovno slavo si je Pavarotti prislužil tudi z nastopi treh tenorjev, s Placidom Domingom in Josejem Carrerasom. Slavna trojica se je prvič združila julija 1988, leta 1990 pa so odmevno nastopili tudi na nogometnem svetovnem prvenstvu v Italiji. Ploščo s posnetkom nastopa v živo so prodali v več kot desetih milijonih primerkov, kar je bil največja diskografska uspešnica na področju klasične glasbe.
Pavarottija so šteli za "največjega tenorista na svetu" po smrti "velikega Carusa" leta 1921. S svojim najbolj obdarjenim in najdražjim glasom, rabelaisovsko figuro, krasno brado in izrazitim nasmehom se je uveljavil na najbolj uglednih odrih po svetu - od Scale do Metropolitanske opere.
Tenorist je bil ljubitelj dobre hrane in žlahtne kapljice, pri višini 190 cm je tako njegova teža variirala med 85 in 130 kilogrami. Imel je štiri hčere in bil tudi dedek. Decembra leta 2003 se je drugič poročil, tokrat s svojo bivšo tajnico, več kot 30 let mlajšo Nicoletto Mantovani. Z njo je imel dvojčka, vendar je sinko kmalu umrl, česar pevec nikoli ni prebolel.
Sodeloval je s svetovnimi zvezdniki
Na leto je imel do sto koncertov, na katerih je nastopal z največjimi opernimi divami, kot so Montserrat Caballe, Kiri Te Kanawa, Joan Sutherland, Ileana Cotrubas. Veliko je nastopal v humanitarne namene, v duetih s popularnimi pevci, kot so Sting, Joe Cocker in Mariah Carey. Zapel pa je tudi pri projektu Passengers, v pesmi Miss Sarajevo, za katero sta odgovorna Bono in The Edge iz U2. Maja leta 2004 se je podal na poslovilno svetovno turnejo, ki jo je lani zaradi raka moral prekiniti.
Gostoval tudi v Sloveniji
Pavarottija je pred desetimi leti gostila tudi Ljubljana. Pevski mojster je tedaj nastopil v Cankarjevem domu. Njegov koncert je bil eden od vrhuncev prireditev Evropskega meseca kulture v slovenski prestolnici. Na novinarski konferenci v Ljubljani je Pavarotti med drugim povedal, da glede vlog nima neizpolnjenih želja, ker je odpel že vse vloge, ki si jih je sam želel. Zato je tudi svoj poklic označil za najboljšega na svetu, ker si je sam, v dogovoru z ustreznim gledališčem, izbiral vloge, ki jih je hotel peti.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.