Hrvaško zunanje ministrstvo je izročilo diplomatsko noto švicarskem veleposlaniku v Zagrebu Erichu Hermannu Pircheru, potem ko je Švica za tri leta prepovedala vstop spornemu hrvaškem pevcu Marku Perkoviću Thompsonu.
Kot zatrjuje hrvaška diplomacija, ni razlogov za prepoved vstopa.
Zvezni švicarski policijski urad je konec septembra hrvaškemu pevcu prepovedal vstop v državo, potem ko je švicarska policija prepovedala za soboto napovedani Thompsonov koncert v Kriensu pri Luzernu. Na pristojnem uradu švicarske vlade so ocenili, da hrvaški pevec ni dobrodošel zaradi 'pesmi, s katerimi povzdiguje desni ekstremizem in fašizem', ter 'spodbuja nasilje in je že izzval množični pretep'.
Zahtevali so tudi prepoved koncerta, ki je bil napovedan kot 'hrvaški večer v Kriensu'. Med drugim pa so še zapisali, da velja Perković za 'ultradesničarja, ki poudarja pozdrav in držo, navezano na del fašistične zgodovine Hrvaške'.
Hrvaška diplomacija je medtem v omenjeni noti poudarila, da je odločitev švicarskih oblasti o prepovedi Perkovićevega vstopa v Švicu neutemeljena.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, 'ocene o obstoju nevarnosti terorizma, nasilnega ekstremizma, prepovedanih obveščevalnih služb, organiziranega kriminala', ki 'resno ogrožajo sedanje odnose Švice z drugimi državami ali so usmerjene na nasilno spremembo državnega reda', ne držijo.
"Perković namreč ni nikoli bil v nobeni državi kazensko ovaden ali kaznovan zaradi omenjenih trditev švicarskih oblasti," so zapisali na sedežu hrvaške diplomacije. V Zagrebu so izrazili pričakovanje, da bodo švicarske oblasti vnovič obravnavale argumente hrvaške strani, ter potem ukinile prepoved Perkovićevega vstopa v Švico.
S sporočilom za javnost se je oglasil tudi Perković, ki je izrazil presenečenje nad odločitvijo Švice, ker je 'v tej državi imel več kot deset koncertov'. Kot je dodal, je pretep na enem izmed njegovih zadnjih koncertov v Luzernu, ki ga kot razlog za prepoved koncerta navajajo švicarske oblasti, izbruhnil med dvema fantoma zaradi nekega dekleta in ne zaradi njegovih pesmi. Švicarske uradniki so namreč ocenili, da je pretep izbruhnil zaradi agresivnih besedil v Thompsonovih pesmih.
Thompson je še zahteval zaščito hrvaške države, ker po njegovi oceni švicarske oblasti 'niso napadle le njega, temveč celotni hrvaški narod in Hrvaško, ki ji pripisujejo fašizem'. Thompsonove koncerte so že prepovedali tudi v Avstriji, BiH ter na Nizozemskem, decembra lani pa je izgubil spor z mestom Pulj, ki mu ni dovolilo nastopa v Areni, ker ni pravočasno vložil zahteve za koncert.
Kazensko ovadbo, ki sta jo Skupnost Srbov na Hrvaškem in nevladna judovska organizacija Margelov inštitut vložila proti Thompsonu zaradi ustaških pozdravov 'Za dom spremni' sredi glavnega zagrebškega trga na njegovem lanskem koncertu, je sodišče zavrnilo.
Švicarske oblasti naj bi zahtevale, da se prepoved Perkovićevega vstopa v Švico do 25. septembra 2012 vpiše tudi v schengenski informacijski sistem.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.