Britanski komik Sacha Baron Cohen, ki je ustvaril lik nerodnega kazahstanskega reporterja Borata Sagdijeva, je prepričan, da bi bil film mnogim ljudem precej bolj smešen, če bi razumeli ironičen pristop, ki deluje kot ogledalo človeški omejenosti.
Coehn, ki je prej že zaslovel kot Ali G, se z likom Borata na vse možne načine norčuje iz najbolj tipičnih stereotipov ljudi, ne glede na njihovo narodnost, prepričanje ali spolno usmerjenost.
Producenti filma so sicer iz dneva v dan v večjih težavah, saj na njih z vseh strani letijo tožbe, predvsem od ljudi, ki nasprotujejo načinu, kako so v filmu prikazani. Znano je tudi, da do testne publike v ZDA filmske distributerje prepričale, da film v ZDA ne bo uspešen. Zato so ga na začetku predvajali samo v tretjini predvidenih ameriških kinodvoran, kar se je kmalu izkazalo za napako, saj je film prehitel tudi največje filmske hite in bil več kot dva tedna prvi po gledanosti in zaslužku v ZDA.
Podobno odklonilen odnos do filma so imeli tudi v Kazahstanu, češ, da jih blati, a so kmalu obrnili ploščo, ko so ugotovili, da je to za njih ena najboljših reklam, kar so si jih mogli zamisliti.
"Bil sem presenečen, saj sem imel občutek, da bodo ljudje dojeli, da gre za fiktivno državo. Filmov glavni namen je, da ljudem dovoli, da se soočijo s lastnimi predsodki. Kazahstan smo izbrali zato, ker večina ljudi za to državo sploh še ni slišala, zato smo jim lahko 'prodali' celo vrsto stereotipov, ki niso nujno kazahstanski. Ne norčujemo se iz Kazahstana, bolj se norčujemo iz tistih ljudi, ki mislijo, da tak Kazahstan, kot ga prikazuje film, zares obstaja. Kdo bi namreč verjel, da homoseksualci nosijo modre kape in ženske živijo v kletkah?" je za Rolling Stone povedal Cohen.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.