
Rdeča preproga na 68. filmskem festivalu v Cannesu je tudi letos v znamenju žensk, tako kot že zadnjih nekaj let. Festival, ki že leta pozornost namenja tudi vlogi žensk pri filmu, je kljub vsemu skromno zastopan glede režiserk v tekmovalnem programu. Od 19 filmov, ki se potegujejo za zlato palmo, le dva podpisujeta režiserki. Valerie Donzelli je režirala film Marguerite et Julien, Maiwenn pa podpisuje režijo filma Mon roi. Festival je sicer odprla francoska drama La tete haute v režiji Emmanuelle Bercot.

Cannska rdeča preproga je tako kot vedno pravi raj za ljubitelje glamurja in večernih toalet, saj se po njej sprehodijo največje svetovne filmske zvezde. Zgodilo pa se je, da so skupino žensk v petdesetih zavrnili na projekciji filma Carol Todda Haynesa, z razlogom, da nimajo obutih visokih petk. Nekaj žensk iz zdravstvenih razlogov ni imelo "primerne" obutve, zato so jim odrekli gostoljubje v filmski dvorani.

Direktor festivala Thierry Fremaux je sicer zanikal, da naj bi bile visoke petke obvezne in govorice ter kopico ogorčenih komentarjev na Twitterju označil za "neosnovane". Odzivu pa se je pridružila tudi igralka Emily Blunt, ki v Cannesu promovira nov film Sicario.
"Vsi bi morali nositi čevlje brez pet, če sem odkrita. Ne bi smeli nositi visokih petk. Precejšnje razočaranje je, sploh če meniš, da smo dosegli nove nivoje enakosti," je povedala na predstavitvi filma.
Projekcije z rdečo preprogo so na festivalu samo za povabljence, sicer naj bi bila določena tudi pravila oblačenja, smoking za moške ter toalete ter visoke petke za ženske. Ali to pomeni, da so ta pravila priporočena ali obvezna, pa ni povsem jasno.
Enakost spolov je sicer letošnja glavna tema v Cannesu, tudi v številnih sodelujočih filmih. Ironično pa je, da ima film Carol, na projekcijo katerega so zavrnili omenjeno skupino žensk, eno od močnejših feminističnih sporočil na festivalu.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.