"Posilstvo je kriminalno dejanje," so v odprtem pismu v francoskem časopisu Le Monde zapisalo sto podpisnic iz vrst pisateljic, umetnic in akademičark. "A flirtanje, vztrajno ali nerodno, ni kriminalno dejanje, dvorjenje ni mačo agresija," so zapisale Francozinje, ki še poudarjajo, da bi moški morali imeti "nepogrešljivo svobodo, da žalijo in se vtikajo" v ženske, kolikor jim ustreza.
Gibanje #MeToo so tako v pismu označile kot nepošteno do moških, ki jih "sankcionirajo pri njihovem delu in jih silijo k odpovedim", čeprav so njihovi grehi zgolj dotik kolena, ukraden poljub, pogovor o intimnih zadevah sredi poslovnega kosila ali pošiljanje spolno namigujočih sporočil ženski, ki sicer jo moški sicer ne privlači. Hkrati pa so omenjeno gibanje postavile ob bok francoskemu ekvivalentu #BalanceTonPorc (izpostavite svojega prašiča), ki skuša francosko družbo potisniti v bolj "puritansko" vzdušje.
"Kar se je pričelo kot osvobajanje žensk, da so spregovorile, se je razvilo v popolno nasprotje - da ustrahujemo ljudi, da govorijo 'pravilno', tiste, ki se ne pokorijo utišamo, tiste ženske, ki se niso uklonile (novi resničnosti), pa se tretira za sokrive in za izdajalke," so še zapisale v pismu in dodale, da bi moški morali biti "svobodni v osvajanju" žensk.
Kritiki pisma so se od vsebine distancirali, italijanska igralka in režiserka Asia Argento, ena od žrtev Harveyja Weinsteina, ki je o tem javno spregovorila, je tvitnila, da "Deneuveova in druge ženske svetu govorijo, kako jih je njihova ponotranjena sovražnost do žensk lobotomizirala do točke brez povratka".
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.