Večkratna dobitnica grammyev Lady Gaga je nedavno razkrila, da ima psihično bolezen in sicer da trpi za post-travmatsko stresno motnjo (PTSM). Z ganljivo izpovedjo je presenetila konec novembra, ko je obiskala center za brezdomno LGBT mladino v New Yorku, nato pa je o tem spregovorila še za oddajo Today Show. Intervju so predvajali v ponedeljek, kasneje pa je 30-letna glasbenica svoj boj opisala še v odprtem pismu.
Gaga, katere pravo ime je Stefani Germanotta, je pred dvema letoma razkrila, da jo je pri 19 letih posilil 20 let starejši moški. Takrat je dejala, da se s travmo posilstva dolgo ni soočila, nato pa je vendarle poiskala pomoč in jo pustila za sabo, a se očitno vseh posledic vendarle ni otresla.
Ob obisku centra za brezdomno LGBT mladino v New Yorku je Lady Gaga prvič spregovorila o svoji psihični bolezni.
"Imam post-travmatsko stresno motnjo, z njo se borim vsak dan. Tega nisem še nikomur povedala. Prijaznost, ki so mi jo pokazali zdravniki, družina in prijatelji mi je rešila življenje," je dejala. "Iskala sem način, kako naj se pozdravim, in ugotovila, da je najboljši način prijaznost."
Povedala je, da jo premaguje tudi z meditacijo, pri tem pa uporablja mantro 'Pogumna si, hrabra si'.
"Že nekaj časa sem premlevala o tem kdaj, kako in če sploh naj razkrijem svojo diagnozo. Po petih letih iskanja odgovorov na mojo kronično bolečino in spremembo, ki sem jo čutila v možganih, sem končno v dovolj dobrem stanju, da jo delim z vami. S psihičnimi motnjami je povezano veliko sramu, ampak pomembno je, da veste, da obstaja upanje in možnost okrevanja," je zapisala v odprtem pismu, objavljenem na spletni strani njene fundacije Born this way.
"Zame je to dnevni napor, vsak dan se spopadam s to motnjo, da uravnavam moj živčni sistem, tako da ne čutim panike v situacijah, ki bi se drugim zdele popolnoma normalne. Na primer ob odhodih iz hiše ali dotikih tujcev, ki le izkazujejo navdušenje nad mojo glasbo," je zapisala.
Pojasnila je, da se bojuje tudi s težavami, ki jih sprožijo spomini, ki jih nosi v sebi, k poslabšanju situacije pa je prispevala tudi večletna turneja, na kateri niso upoštevali njenih želja in klicev na pomoč. "Bila sem povsem zgarana, preveč sem delala. Niso me jemali resno, ko sem delila svojo bolečino in govorila, da je nekaj narobe.To je za vedno spremenilo moje življenje. Izkušnja nastopanja večer za večerom in to v psihičnih in fizičnih bolečinah so vame zasadili travmo, ki jo podoživljam vedno, ko vidim ali slišim stvari, ki me spomnijo na tisto obdobje," je zapisala.
Na letošnji podelitvi oskarjev je v zelo čustvenem nastopu zapela pesem Till it happens to you, ki govori o problematiki posilstev:
Dodala je, da včasih njeni možgani nočejo podoživljati bolečine, zato se varujejo tako, da se na nek način izklopijo. "Samo zamaknjeno zrem predse. Moje telo je na enem kraju in moje misli na drugem. Strah paralizira moje telo, kar obstanem." Dodala je, da v takšnih trenutkih ne more govoriti. In če se to pogosto dogaja, pade v depresijo, v takšnih okoliščinah pa težko opravlja svoje delo. Težko počne že povsem enostavna vsakdanja opravila, kot je na primer prhanje.
Dodala je, da kadar ne more nadzorovati svoje tesnobe, doživlja telesno bolečino. Ta bolečina je posledica tega, da ne more z besedami opisati psihične bolečine.
"A sem močna ženska, zavedam se ljubezni, ki me obkroža – moja ekipa, družina in prijatelji, zdravniki in moji neverjetni oboževalci, za katere vem, da ne bodo nikoli obupali nad mano. Nikoli ne bom obupala nad svojimi sanjami in glasbo. Še naprej se učim kako premagati te težave, ker vem, da jih lahko. Če se v teh mojih težavah najdete tudi sami, se prosim zavedajte, da jih lahko premagate tudi vi."
Z javnim govorom o tej bolezni želi, da bi se zavedali, da ta bolezen ne prizadene samo vojnih veteranov, kakor se pogosto zmotno misli, temveč lahko prizadene tudi najmlajše. Želi doseči, da se ljudje psihičnih bolezni ne bi več sramovali ali čutili, da jo morajo skrivati. "Nobena nevidna bolečina ne bi smela ostati neopažena," je še dodala.
Pojasnila je, da ji je psihiater predpisal zdravila, ter da se poslužuje različnih psihoterapevtskih metod. "A verjamem, da so najcenejše in najverjetneje najboljše zdravilo na svetu besede. Prijazne besede ... pozitivne besede … besede, ki pomagajo ljudem, ki se sramujejo nevidne bolezni, premagati njihov sram. Tako se lahko jaz in mi začnemo zdraviti. Začenjam danes, ker zaradi skrivnosti ostaneš bolan. In tega ne želim več skrivati," je sklenila.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.