Na današnji dan pred desetimi leti je v prometni nesreči v enem od pariških predorov umrla britanska princesa Diana. Njena smrt je šokirala svetovno javnost, kjer še vedno obstajajo razne teorije o okoliščinah smrti.
V spomin na preminulo princeso so se prijatelji in družina danes zbrali v eni izmed londonskih kapelic in slovesno počastili deseto obletnico njene tragične smrti. "Nama, samo dvema ljubečima otrokoma, je bila preprosto najboljša mama na svetu," je v nagovoru pred množico nekaj sto ljudi povedal njen mlajši sin, princ Harry, in dodal, da jo z bratom Williamom pogrešata.
"Ko je še živela, sva njeno ljubezen do življenja, ki je bila brez primere, njen nasmeh, šale in norosti jemala za samoumevne," je povedal Harry in nadaljeval, da je bila Diana njuna "varuhinja, prijateljica in zaščitnica". Njena smrt je bila "nepopisno strašna in žalostna", je dodal Harry.
Spominsko slovesnost sta pripravila oba Dianina sinova. Sedanja soproga njunega očeta Charlesa, Camilla, se povabilu ni odzvala. Kot je pred dnevi pojasnila svojo odločitev, bi njena prisotnost "odvrnila pozornost od pravega namena dogodka", čeprav sta jo nanj povabila William in Harry, ki sta 1. julija že organizirala koncert v spomin na rojstni dan svoje matere.
Slovesnosti so se med drugim udeležili britanska kraljica Elizabeta II, princ Philip, Charlesova brat Edward in sestra Anne, britanski premier Gordon Brown, nekdanja premiera John Major in Tony Blair, ter predstavniki 110 dobrodelnih organizacij, ki jih je Diana podpirala. Slovesnosti so se udeležili tudi Dianini dve sestri in brat ter pevec Elton John.
Oče Dodija al Fayeda, ki je življenje izgubil skupaj z Diano v prometni nesreči 31. avgusta 1997, Mohamed al Fayed, se slovesnosti ni udeležil. Spomin na preminula je počastil sam v veleblagovnici Harrods.
Diana in Charles sta se ločila leta 1996. Eden glavnih razlogov je bila sedanja Charlesova soproga, v javnosti ne ravno priljubljena vojvodinja Cornwallska, Camilla. Charles in Camilla sta namreč imela v času, ko je bil princ še poročen z Diano, dolgoletno afero, kar je spodbudilo Diano, da je leta 1995 izjavila: "V tem zakonu smo bili trije, tako da je bila kar gneča."
Po razpadu zakona je Diana skušala polno zaživeti. Svojo prepoznavnost je skušala izkoristiti z opozarjanjem na svetovne probleme, kot sta aids in nevarnost protipehotnih min. Za mnoge je bila "kraljica ljudskih src" s čutom za sočloveka, kritiki pa so menili, da je znala medije in zvezdništvo spretno izkoristiti sebi v prid.
Za smrt krivi tabloidi?
Negativna stran medijske pozornosti se je pokazala tistega usodnega dne leta 1997, ko se je Diana s spremljevalcem Dodijem al Fayedom vračala v njegovo stanovanje v Parizu. Paparaci so jima tesno sledili med vožnjo, ki se je tragično končala v predoru Alma. Poleg 36-letne Diane in 42-letnega Dodija je življenje izgubil še (menda precej vinjeni) voznik Henri Paul. Dianin telesni stražar Trevor Rees-Jones je preživel, vendar o dogodku uradno ne govori. Diano so po pogrebni slovesnosti v Westminster Abbey v Londonu pokopali na posestvu družine Spencer Althrop. Njen pogreb je postal eden največjih medijskih dogodkov v zgodovini, ki ga je bilo mogoče spremljati preko malih zaslonov. Spremljalo ga je kar 2,5 milijarde gledalcev.
Britanci so ob Dianini smrti odkrito žalovali, vendar bili po drugi strani razočarani in jezni nad odzivom kraljeve družine, ki sprva ni prekinila počitnic na škotskem dvorcu Balmoral. Mediji pa so se spraševali, kje je "naša kraljica". Kraljeva družina se je sčasoma le odzvala in stopila med ljudstvo, vendar je napetost popustila šele, ko je narod nagovorila kraljica Elizabeta II. Prav o tem je Stephen Frears posnel tudi zanimiv film Kraljica z izvrstno Helen Mirren v naslovni vlogi.
Teorije zarote in nove preiskave
Po nesreči so se bliskovito razširile različne teorije o okoliščinah smrti. Zlasti Dodijev oče, poslovnež Mohamed al Fayed, je bil prepričan, da je šlo za zaroto, v katero naj bi bila vpletena britanska tajna služba. Diana naj bi pričakovala Dodijevega otroka, par se je nameraval poročiti, vendar naj bi bilo po al Fayedevem prepričanju na Otoku nesprejemljivo, da bi bil očim bodočega britanskega kralja Williama musliman.
Prvo preiskavo so že 2. septembra 1997 sprožili v Franciji. Izsledki so pokazali, da je 41-letni voznik Paul izgubil nadzor nad mercedesom, ker je vinjen vozil prehitro, predtem pa je zaužil tudi tablete proti depresiji. V zvezi z nesrečo so osumili deset fotografov, ki so jih oblasti leta 1999 uradno oprostile obtožb uboja, so pa bili trije kasneje obsojeni zaradi kršenja francoske zakonodaje o zasebnosti, ker so par fotografirali na noč njune smrti.
Zahteve po preiskavi so se pojavile tudi v Veliki Britaniji. Nekdanji načelnik londonske metropolitanske policije John Stevens je konec lanskega leta predstavil dolgo pričakovano poročilo policijske preiskave, v katerem je zavrnil teorijo, da bi bila Diana žrtev umora britanske obveščevalne službe, in navedel, da je umrla potem, ko je Paul izgubil nadzor nad vozilom. Prav tako je zavrnil, da bi bila princesa ob smrti noseča.
V začetku leta se je sicer s predhodnimi zaslišanji začela še sodna preiskava, gre za britanski specifičen postopek, katerega cilj je ugotoviti vzroke v primeru nasilne ali nepojasnjene smrti. Potekajo pa še ločeni postopki Mohameda al Fayeda in družine Paul.
Sinova organizirala koncert
Britanska princa William in Harry sta v spomin na 10. obletnico smrti njune matere na londonskem stadionu Wembley 1. julija organizirala dobrodelni koncert, na katerem se je zbralo več kot 60 tisoč obiskovalcev.
V Dianin spomin so zapeli Elton John, Nelly Furtado, Joss Stone, Tom Jones, Diddy, Take That, Rod Stewart, Andrea Bocelli, poklonili pa so se ji tudi zvezdniki kot sta Jamie Oliver in David Beckham.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.