V zvezde ga je izstrelil njegov hit iz leta 1982 Thriller, ki je še danes najbolje prodajani ameriški album vseh časov. MTV ga je predvajal vsako uro, gledalstvo pa se je vsakič, ko se je pojavil na zaslonu, potrojilo, poroča BussinesWeek.
FOTO & VIDEO: Michael Jackson je umrl
EKSKLUZIVNO: Los Angeles v šoku zaradi smrti pop ikone
Pet let pozneje je prodal album Bad v 22 milijonih primerkov, leta 1991 pa s Sonyjem podpisal pogodbo v višini 65 milijonov dolarjev.
Eden od njegovih najbolj premišljenih in uspešnih poslov pa je bil nakup dela avtorskih pravic dveh članov skupine The Beatles, Johna Lennona in Paula McCartneyja. Odkup mu je tako od leta 1985 do zdaj konstantno prinašal sredstva in v veliki meri omogočil razkošen življenjski slog.
Predvsem s tem denarjem naj bi leta 1988 tudi kupil 2500 akrov velik ranč Neverland na gričih Santa Barbare v ameriški zvezni državi Kalifornija.
Začetek konca
Šest let pozneje pa se je zanj začela kalvarija: osumili so ga spolnega nadlegovanja trinajstletnega fantka. Jacksonov publicist je dejal, da se je s tem začel konec njegovega uspeha. "Začela se je pot navzdol, tako finančno, emocionalno kot fizično.“ Z dečkovo družino se je sicer pogodil za poravnavo, vendar pa so se hkrati začela pojavljati še druga namigovanja o pedofiliji.
Sčasoma so njegovi finančni problemi postali resni, kar ga je leta 1995 vodilo v podpis pogodbe, s katero je založbi Sony prodal del založniških pravic za 95 milijonov dolarjev. Začel si je sposojati ogromne vsote denarja. Leta 2002 ga je celo doletela tožba zaradi 12 milijonov dolarjev neporavnanih povračil.
Neki poznavalec je čez nekaj let na sodišču, ko so Jacksonu sodili za domnevno nadlegovanje nekega drugega trinajstletnika, pričal, da pevec vsako leto potroši od 20 do 30 milijonov dolarjev več kot zasluži.
Marca lani je moral zaradi zadolženosti celo zapreti Neverland, poleg tega pa naj bi konstantno zamujal in odlagal plačila hipoteke za svojo hišo v Los Angelesu.
Tožba bahrajnskega kralja
Znane so tožbe, v katerih je izgubljal milijone, dražbe, ki pa so bile velikokrat odpovedane, in sposojanje od prijateljev.
Najbolj znana je tožba drugega sina bahrajnskega kralja, šejka Abdule bin Hamada Al Kalifa. 33-letnik ga je v času, ko se je pokojna pop ikona znašla v hudi krizi, odpeljal na svoje posestvo in zasipal z denarjem. V tožbi je trdil, da mu je dal milijone dolarjev, da bi si finančno opomogel, dokončal album in izdal avtobiografijo. 300.000 dolarjev naj bi celo vložil v motivacijskega guruja. Ne album ne knjiga nista nikoli izšla.
Al Kalifa in Jackson sta se na koncu dogovorila za poravnavo, vendar vsota nikoli ni prišla v javnost.
Koncerti samo obupan poskus?
Zadnje dejanje, kar se tiče Jacksonove propadajočega finančnega položaja, pa se je zgodilo marca, ko je oznanil, da bo nastopil na kar 50 koncertih v londonski O2 areni. Vstopnice so pošle v trenutku, prvi koncert v sklopu turneje This is it (To je to) pa je bil najprej napovedan za 8. julija. Pozneje so datume vseh koncertov zamaknili, zaradi česar so se pojavile špekulacije, da Jackson trpi zaradi resnih zdravstvenih težav.
Nekateri so ob tem namigovali, da se na turnejo odpravlja zato, ker mora in ne zato, ker bi si to želel. Zadnjič je namreč v živo nastopil pred 12 leti. Pojavljala so se celo ugibanja, ali bo sploh prepeval v živo ali kar na playback.
Publicist družine Jackson Arthur Phoenix je že od začetka dvomil v to, da bo turnejo dokončal. "Preprosto si ne predstavljam, da bi se to zgodilo. Najprej je bilo načrtovanih deset koncertov, zaradi velikega povpraševanja pa so jih dodali še 40. Vendar pa Michael ni mentalno, fizično in duhovno pripravljen na to. Nekaj manjka v njegovi duši. Je kot Mike Tyson – z njim je konec,“ je dejal pred časom.
Ali bo zavarovalnica zaradi smrti ikone izplačala denar, s katerim bodo povrnili stroške vsem navdušencem, ki so kupili vstopnice, še ni jasno.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.