Ameriški zvezni preiskovalni urad je na zahtevo ameriških medijev objavil nekaj več kot 300 strani dokumentov o letos umrlem pop zvezdniku Michaelu Jacksonu, ki ne razkrivajo ničesar pretirano novega ali razburljivega, razen morda primera izsiljevanja iz leta 1992.
Takrat je neimenovani moški grozil Jacksonu z umorom, če mu ne plača zahtevane vsote denarja. Ime izsiljevalca ni objavljeno. Možakar se je predstavljal kot sin slavnega pokojnega newyorškega mafijca, šefa družine Gambino Johna Gottija. Med drugim je grozil, da bo šel na Jacksonov koncert in ubil vse prisotne. Leta 1993 so ga ujeli, po priznanju izsiljevanja pa je šel v zapor.
Dokumenti FBI kažejo tudi, da so lokalne oblasti v Santa Marii v Kaliforniji leta 2003 zaprosile zvezno policijo za oceno grožnje varnosti. Jacksonu so sodili zaradi domnevne spolne zlorabe otroka in nekateri so se zbali, da bi mednarodna teroristična mreža Al Kaida dogodek, ki ga je javnost pozorno spremljala, lahko izkoristila za teroristični napad. FBI je ugotovil, da grožnje ni.
FBI so lokalne oblasti zaprosile tudi za pomoč pri preiskavi domnevne spolne zlorabe leta 1993 in leta 2003. Jackson je v prvem primeru plačal odškodnino, v drugem pa se je odločil za sodni proces. Na slednjem je bil oproščen, saj je šlo za očiten poskus izsiljevanja kljub neprimernemu vedenju Jacksona z otroci, pri čemer pa ni šlo za spolnost, ampak podoživljanje neizživetega otroštva.
Jackson je junija umrl v starosti 50 let, ker je pretiraval z različnimi zdravili, večinoma pomirjevali. Preiskava še traja, kar pomeni, da policija in tožilstvo iščeta zadostne dokaze proti Jacksonovemu osebnemu zdravniku Conradu Murrayju, ki mu je zdravila predpisoval.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.