
Nekdanja kitajska balerina Peng Dan, poznana tudi pod imenom Diana Peng, ki se je proslavila predvsem z vlogami v hongkonških erotičnih trilerjih, se je odločila, da zapluje v politične vode.
Zdaj 40-let stara Diana je bila imenovana za delo v visokem svetovalnem vladnem telesu (Chinese People’s Political Consultative Conference – CPPCC) v revni kitajski provinci Gansu. V CPPCC sodeluje tudi znani igralec Jackie Chan, ki je velik pristaš enostrankarskega sistema in komunistične stranke, zavzema pa se tudi za omejitev javnih protestov v Hongkongu.
Pengova je ob prijavi za imenovanje predložila svoja revolucionarna priporočila – sodelovanje njenega deda pri komunističnem Dolgem pohodu po Kitajski – želi pa si okrepiti filmsko industrijo v provinci in zmanjšati razlike med revnimi in bogatimi.
Igralka, ki je med drugim leta 1995 posnela mehkoerotični triler z naslovom Midnight Caller, leta 1997 pa nadnaravni erotični kung-fu film Erotic Ghost Story: Perfect Match, v zadnjem času snema manj kontroverzne filme. Leta 2009 je tako posnela propagandni film z naslovom Lovely China.
Njeno imenovanje je v javnosti izzvalo veliko kritik in gneva. Nekdo pa je na kitajsko različico Twitterja Sina Weibo zapisal, da so Pengovo izbrali, da moški člani CPPCC med sejami ne bi več spali, in dodal, da je zato v prihodnje v odborih pričakovati še več porno igralk.
"Ne vidim razloga, zakaj nekdo, ki je moden in seksi, ne bi mogel biti patriotski in se ukvarjati s politiko," pravi Pengova, ki upa, da ji bodo v politiko, ki je na Kitajskem predvsem v domeni moških, sledile še druge ženske in aktivno sodelovale pri sooblikovanju prihodnosti. "Mislim, da je dobro, da tudi ženske sodelujemo pri odločanju in upravljanju državnih zadev. Kot prvo lahko veliko bolje predstavljamo ženske interese, kot drugo pa imamo lastnosti, ki so zelo zaželene na diplomatskem parketu – smo bolj dostopne, nežne, razmišljajoče in sočutne. Več žensk v politiki je znak napredka civilizacije," je prepričana Pengova.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.