Britanski premier Tony Blair, ki se bo z omenjenega položaja poslovil 27. junija, naj bi po 30 letih končno postavil verska prepričanja pred politiko in se spreobrnil v katoličana. Blair, ki je zagovornik načel rimskokatoliške vere že 30 let, je s spreobrnitvijo odlašal predvsem zaradi političnih razlogov v pretežno anglikanski Veliki Britaniji.
Blair je na katoliškem bogoslužju prisostvoval že dolgo pred vzponom na mesto premiera. Katoliške cerkve je obiskoval tako sam kot z družino, saj je njegova žena katoličanka, njuni otroci pa so bili vzgojeni v rimskokatoliškem duhu in v skladu z rimskokatoliškimi pravili.
Je s spreobrnitvijo čakal iz političnih in osebnih koristi?
Blair je med drugim pogosto obiskoval Westminstrsko opatijo in maše, večkrat pa se je udeleževal tudi razprav z rimskokatoliškimi cerkvenimi dostojanstveniki. Kljub temu pa je Blair s spreobrnitvijo čakal, saj večina javnosti v Veliki Britaniji pripada anglikanski veroizpovedi.
Čeprav so katoličani v zadnjih 40 letih zasedali pomembne položaje v britanskem političnem življenju, so pripadniki anglikanske vere s sumničavostjo spremljali poteze katoličanov, saj naj bi slednji bolj poslušno sledili navodilom Vatikana kot lastnih volivcev.
Osebna verovanja ni vpletal v politične odločitve
Številne razlike v moralnih načelih veroizpovedi bi najverjetneje predstavljale precejšnjo težavo za Blaira ob vodenju vlade, čeprav njegova osebna verovanja doslej niso nujno nasprotovala vladni politiki. Tako so v času njegovega vodenja kabineta uzakonili civilne zveze gejevskih parov in zavrnili zahteve - predvsem rimskokatoliške cerkve - po odvzemu pravic homoseksualnim parom do posvojitve otrok. Prav tako niso poskusili omejiti pravic do splava, ki ga rimskokatoliška cerkev ostro zavrača.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.