Rojstvo Billyja Idola
V Angliji rojeni William Michael Albert Broad se je zapisal glasbi v prvem valu britanskega punka pred več kot tremi desetletji. Perspektivni študent filozofije in angleščine se je povsem predal novemu gibanju. Pustil je študij, postal član razvpitega Bromley Contingenta privžencev Sex Pistols in različnih punk bendov.
Prevzel je ime Billy Idol in prvo slavo požel kot frontman uspešne britanske punk zasedbe Generation X. Po petih letih delovanja je leta 1981 skupina razpadla, Billy pa se je odločil za samostojno kariero in se preselil v ZDA.
“Kamorkoli grem in karkoli počnem, vedno vztrajam pri punk rokenrol drži,” pravi Billy.
“Svojo glasbo sem hotel spreminjati, vedno pa želim ohraniti stališče, saj je to tisto, kar daje različnim vplivom hardrocka, diska oziroma tistemu, kar smo pač počeli v vseh teh letih, moji glasbi tistega duha, energijo, ki je ne bi bilo, če ne bi izhajal iz punk gibanja.”
Status superzvezdnika pa je dosegel že z naslednjim albumom Rebel Yell (2-kratna platinasta naklada) z udarnimi Flesh For Fantasy, Eyes Without A Face in naslovno pesmijo. Platinasto prodajo sta presegli tudi naslednji veliki studijski plošči Whiplash Smile s singloma To Be A Lover in Sweet ter 1990. leta izdana Charmed Life z velikim hitom Cradle Of Love.
Usodna prometna nesreča
Sanjsko kariero Billyja Idola je v začetku devetdesetih prekinila težka prometna nesreča z motorjem, ki je zahtevala dolgotrajno zdravljenje. Nesrečo je pevec zakrivil sam, saj je prevozil stop znak, usodnega večera pa se spominja takole:
"Po napornem snemanju sem se odpravil domov, da bi pospravil stanovanje. Pričakoval sem namreč obisk staršev, pa nisem želel, da bi videli tisto razsulo. Pospravljanja sem se hitro naveličal, zato sem se želel razvedriti s svojim Harleyem. Nisem prišel daleč, saj sem se na križišču zaletel v avto. Popolnoma sem se razbil. Videl sem roko, ki je ležala ob meni, kot da ni moja, iz noge je štrlela kost, ki mi je raztrgala kavbojke. Ležal sem v mlaki krvi. Mislil sem, da je z mano konec, da bom izkrvavel. Za nekaj časa sem padel v nezavest, spominjam se le, kako so me v bolnišnici slačili. Razmišljal sem, da je dobro, ker sem namesto ene svojih usnjenih jaken oblekel jopič iz jeansa. Ko sem bil pod vplivom morfija, mi je bilo vseeno za vse, ko so mi ga prenehali dajati, pa sem padel v globoko krizo, saj nisem mogel prenesti, da sem nepokreten in nemočen.“
Iz osebne krize v suženjstvo drog
Billy se je razšel s Stevensom in začel sodelovati z novimi sodelavci pri raziskovanju modernih glasbenih izrazov. Produkt je bil kontradiktorni album Cyberpunk in spremenjen imidž – blond spike frizuro so zamenjali dreadsi. Publika je Idolov eksperiment sprejela slabo (danes pa ima ta album status kulta), Billy je zapadel v osebno krizo in odvisnost od drog. Bil je tako zasvojen s prepovedanimi substancami, da je eno zasvojenost menjal za drugo in se tako vrtel v začaranem krogu mamil.
"Bil sem na kokainu in heroinu. Poskusi, da bi se otresel ene substance, so se končali tako, da sem z neznanskimi količinami druge poskušal prikriti dejstvo, da se hočem otresti prve. Kar pa je zelo nevarno, saj goljufaš samega sebe, zasvojen si pa še vedno,“ je o svoji odvisnosti od drog povedal Idol, ki je prišel tako daleč, da enostavno ni več mogel nadzorovati, koliko droge je dnevno šlo v njegovo telo. "Telo prenese neznanske količine, preden se zares zaveš, da te nekaj pelje dobesedno na prag smrti.“ Ko se je Billy tega končno zavedel, se je odločil za odvajanje od mamil. Zasvojenost je po težki bitki naposled vendarle premagal in začel živeti zdravo.
Z novim zagonom v novo tisočletje
To je bila dobra osnova za ponoven zagon kariere v novem tisočletju, ki ji je botroval uspeh filma The Wedding Singer, ključno pa je ponovno sodelovanje s preverjeno ekipo glasbenikov, na čelu s Stevom Stevensom. Štirje milijoni prodanih izvodov plošče Greatest Hits (2001), uspeh serije akustičnih nastopov s Stevensom v Evropi, zelo odmevni televizijski seriji Specials Billy Idol - Behind The Music in Storytellers pričajo o tem, da so fani po vsem svetu z navdušenjem pozdravili vrnitev Idola na rock sceno.
Po 12 letih izdana studijska plošča Devil's Playground (2005) s singli Scream, Cherie in priredbo Plastic Jesus je bila zelo dobro sprejeta tako pri kritikih kot pri občinstvu. Leta 2006 je izdal album Happy Holidays, nastopil je kot gost na ploščah Tonyja Iommija in klaviaturista Dereka Sheriniana, v spotu za priredbo pesmi In the Summertime nastopa skupaj s Slashem. Leta 2008 je izšla kompilacija hitov The Very Best of Billy Idol: Idolize Yourself s še neizdanima komadoma John Wayne in New Future Weapon, ki ji je sledila uspešna svetovna turneja.
O vrnitvi v velikem slogu in z vsemi njegovimi prepoznavnimi atributi pričajo tudi nastopi na festivalih Wans Warped Tour, Download Festivalu v Donnington Parku (povabili so ga tudi letos), na Woodoo Music Expirience v New Orleansu, na Viva la Bam in GuilFestu, navdušil pa je tudi na Exitu. Leta 2009 so za TV serijo Soundstage posneli njegov koncert v Chicagu in posnetek izdali na DVD-ju In Super Overdrive Live.
Kraljevska zbirka uspešnic
Billy Idol se je v zgodovino popularne glasbe zapisal s fascinantno zbirko pop-rock uspešnic, s katerimi je osvojil plesišča, televizijske in radijske postaje ter na največjih tržiščih visoka mesta na lestvicah popularnosti s pesmimi: Dancing With Myself, Hot In The City (Top 50 Billboardove Hot 100 lestvice), White Wedding (6. mesto UK Singles Chart, Top 5 Mainstream US Rock Chart), Rebel Yell, Eyes Without A Face, Flesh For Fantasy, To Be A Lover, Cradle of Love (2. mesto U.S. Hot 100), Mony Mony (1. mesto U.S. Hot 100), Don’t Need a Gun, LA Woman … ter si pridobil veliko bazo zvestih fanov po vsem svetu.
Že davno presegel meje glasbe
Prava kombinacija punkerske energije in osebne karizme v nastopu, udarnega in melodičnega pop-punk-hardrocka v glasbi, stilsko dodelani in provokativni videspoti, močan in prepoznaven imidž so iz Billyja Idola naredili svetovno superzvezdo, ki presega meje glasbe.
Izkazal se je tudi kot igralec v filmih in odrskih predstavah (nastop v filmu D.O.A., bil je Cat v filmu Oliverja Stona The Doors in v filmu The Wedding Singer, nastop v odrskih predstavah The Who's Tommy in Ouadrophenia), njegov imidž je vzor znanim likom računalniških animacij in iger ter filmskim likom, njegove pesmi odmevajo tudi v filmskih uspešnicah in računalniških igrah.
Z leti delovanja, zaznamovanimi z izjemnimi uspehi in s trdimi padci je sloves 'bad boya' zbledel, Billy Idol se je izkazal kot ozaveščena, inteligentna, delovna in prizemljena oseba, z dobrim smislom za humor.
Nagrade, nagrade, nagrade ...
Trikrat je bil nominiran za nagrado Grammy (Best male Rock Vocal performance), devetkrat za nagrade MTV, ki jo je tudi osvojil za video spot Cradle of Love, leta 1991pa je dobil BRIT Award za najboljši britanski video.
Billy prihaja v Slovenijo
Letos poleti prihaja Billy Idol s Stevom Stevensom in z močno spremljevalno skupino v zažigaški formi in poln energije v Evropo, na nekaj velikih festivalov (Malmo Rock Festival na Švedskem, Dowload Festival v Donnington Parku – VB, Bospop festival na Nizozemskem, Freeload Festival v Nemčiji, Volt festival – Madžarska, idr.) in na kratko samostojno koncertno turnejo, v okviru katere bo končno prvič nastopil tudi pri nas.
Poleg jedra ekipe – Billy Idol (vokali), Steve Stevens (kitara), Stephen McGarth (bas kitara), Derek Sherinian (klaviature), bosta skupino premierno okrepila še znani kitarist Billy Morrison (ustanovni član skupine Camp Freddy in frontman Circus Diablo, igral je v skupinah The Cult, Stimulator, Doheny in Into a Circle) in bobnar Jeremy Colson, poznan po delu v skupini Circus Diablo in kot sodelavec Steva Vaia od leta 2002. Ljubljanska hala Tivoli se bo v zvokih udarnih rockovskih pesmi Billyja Idola tresla 24. junija 2010, kjer Billy obljublja: "Prihajam oborožen z mojim punk rokenrol energičnim nastopom, s Stevom Stevensom in vsemi mojimi največjimi uspešnicami ter nekaj predelavami klasik. Odlična zabava bo!“
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.