Koncerti

Budapest Gypsy Symphony Orchestra

Hala Tivoli, Ljubljana, 14. 12. 2013 20.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Svetovna glasbena atrakcija

Najbolj vznemirljiv simfonični orkester našega časa in največji romski simfonični orkester na svetu Budapest Gipsy Simphony Orchestra bo decembra slovenskemu občinstvu predstavil najlepši božično novoletni koncert.

Veličasten orkester izredno uspešno deluje že 28 let. Gostovanja po vsem svetu, razprodane dvorane, številne nagrade in še in še je dokaz, da tega koncerta ljubitelji in poznavalci tovrstne glasbe gotovo ne smejo zamuditi.

Budapest Gypsy Symphony Orchestra je bil ustanovljen leta 1985, ko je Sandor Jaroka, takrat najbolj znani madžarski operni pevec (romski solist), umrl. Na njegov pogreb so prišli vsi madžarski romski glasbeniki, po pogrebu pa so začeli spontano igrati njemu v čast. To je bil začetek največjega romskega simfoničnega orkestra na svetu.

Orkester je doživel velik uspeh v zadnjih letih v številnih svetovno znanih koncertnih dvoranah in festivalih, in sicer v Monaku, Luksemburgu, na Japonskem, v Franciji, na Danskem, Švedskem, Nizozemskem, Švici, Portugalskem, Grčiji, Avstriji, Belgiji, na Češkem, Slovaškem, Turčiji in številnih drugih državah.

Do svoje tragične smrti decembra 1997 je bil vodja orkestra Laszlo Berki, sicer dirigent Madžarskega državnega orkestra. S svojo izjemno umetniško osebnostjo je orkestru pustil velik pečat. Njemu se je treba zahvaliti, da so najboljši madžarski glasbeniki člani te zasedbe. Imena kot so Lakatos, Lendvai Csocsi, Boross in Berki, so smetana madžarskih romskih glasbenih dinastij. Sándor Buffó Rigó je predsednik, umetniški direktor in vodja orkestra, prvi pevec pa je Joszef Lendvai Csocsi. Eden najpomembnejših članov orkestra je virtuoz na cimbalah Oszkar Ökrös. Je najboljši igralec tega inštrumenta na svetu.

Številčni orkester sestavljajo violine, viole, čela, dvojni basi, klarineti in cimbale. Repertoar vključuje znano klasično glasbo in madžarsko in mednarodno romsko glasbo, od glasbe Johannesa Brahmsa, Georgesa Bizeta, Johanna Straussa, Piotra Tchaikovskega, Vittoria Montija do Grigorasa Dinicuja, Arama Khatchatouriana, Pabla de Sarasateja in drugih. Posebnost tega orkestra je, da glasbeniki igrajo brez not, melodija prihaja iz njihovih src, mojstrstvo improvizacije pa daje koncertu neizmeren čar, ki ne pusti pri miru tudi najzagretejših sedečih obiskovalcev

Vsako doživetje orkestra ima neprimerljiv učinek na občinstvo: oblečeni v klasična in v pisana, tradicionalna oblačila, poleg tega pa je orkester večji kot večina klasičnih orkestrov. Njihova zemeljska, pristna energija navduši vsakogar. Hitre spremembe ritma, harmonije in stila najdemo v vsakemu delu, ki ga igrajo, nevsakdanje variacije, bogata harmonija in instinktiven občutek za poenotenje ansambla in nevidni prehodi so svojstvene sposobnosti teh glasbenikov. Vse to kaže, kako globoko vanje prihaja ta muzikalnost – človek dobi vtis, da sliši 100 Paganinijev.

Gledalcem prenašajo energijo naroda, ki je za univerzalni jezik izbral glasbo. Instinktiven kot večerni zbor Romov, rigorozen kot dunajski koncert, v črnem fraku ali narodni noši, Budimpeški romski simfonični orkester vsekakor ponuja veliko, kar je mogoče videti in slišati. Brez tekmecev je najbolj vznemirljiv simfonični orkester našega časa in največji romski simfonični orkester na svetu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.