Že Avgusta so se pojavile govorice, da EBU (Eurovision brodcasting union) razmišlja o tem, da bi se spremenil način glasovanja na izboru za pesem Evrovizije. Tako so poslali vsem nacionalnim televizijam, ki so sodelovale na letošnjem izboru, vprašalnike, te pa so tako izrazile mnenje o problematiki, ki je predvsem zaradi blokovskega glasovanja zadnja leta velik problem. Včeraj pa so objavili odločitev, da bo strokovna žirija zagotovo sestavni del glasovanja na prihajajočem izboru v Moskvi maja 2009.
Dilema pa je, ali se bodo lotili prave strokovne žirije, ki bo ustrezala določenim standardom in pogojem ali pa bo podobna sedanji nadomestni žiriji, ki so jo morali sestavljati ljudje iz različnih generacij in določen delež le-teh je moral biti povezan z glasbeno industrijo. Odgovore smo poiskali pri Miši Molk, članici odbora EBU, ki je pravkar pripotovala z zasedanja v Moskvi.


"Gre za zelo resno in ne najlažjo odločitev. Potem ko so uspešno uvedli dva polfinalna večera, je v finalu še vedno prišlo do izraza sosedsko glasovanje. To je naraven pojav, ki je zgodovinsko pogojen, saj so narode povezovale različne vezi, hkrati pa je mnogim soroden tudi glasbeni okus. Žirija pa moramo ponovno definirati in umestiti v pravila. Decembra se zopet sestanemo in takrat bomo, upam, prišli do prvih resnejših zaključkov," nam je zaupala Molkova.
Največ pobud za spremembo glasovanja prihaja z zahoda, saj so prav Velika Britanjia, Francija, Španija in Nemčija največje osmoljenke preteklih festivalov. Zvesti privrženci telefonskega glasovanja pa pravijo, da omenjene države tako ali tako niso zaslužile boljše uvrstitve.

KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.