Glasba

'Boban je z lastnim zgledom pokazal, kaj je skromnost, iskrenost, predanost in humor'

Ljubljana, 28. 07. 2016 13.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
B.T./B.R.
Komentarji
0

Zaradi hude bolezni je umrl tonski mojster Boško Bursač – Boban, mentor številnim slovenskim glasbenikom. Boban je sodeloval z glasbeniki in zasedbami, kot so Nick Cave, Laibach, Borghesia, Demolition Group, Niet ter mnogimi drugimi. Prijatelja in mentorja se spominjata Aleš Češnovar in Borut Marolt.

"Ko si imel Bobana za mešalko, si lahko na odru sproščen, ker si vedel, da pod odrom vse štima," je o legendarnem tonskem mojstru povedal pevec skupine Niet.
"Ko si imel Bobana za mešalko, si lahko na odru sproščen, ker si vedel, da pod odrom vse štima," je o legendarnem tonskem mojstru povedal pevec skupine Niet. FOTO: Miro Majcen
Boško "Boban" Bursač, za mnoge preprosto "ata", je bil priznan slovenski tonski mojster, ki se je specializiral za koncerte ter prireditve, v svoji bogati karieri pa je nanizal več kot štiri tisoč prireditev. Kariero tonskega mojstra je začel leta 1982 v ljubljanskem FV / Forumu / Disku Študent. V prvih dveh letih je kot tonski mojster realiziral vsaj 150 koncertov različnih alternativnih skupin in kot snemalec zabeležil posnetke skupin kot so Via Ofenziva, O’Kult, Orkester Titanic, itd. Kot koncertnega tonskega mojstra ga je leta 1983 povabil k sodelovanju Studio Tivoli. V tem kontekstu je realiziral številne samostojne koncerte ter prvič začel oblikovati zvočne podobe festivalov kot so bili npr. Ljubljanski Jazz Festival, Druga Godba, Novi Rock itd.


Leta 1985 se je na Radiu Študent izpopolnil tudi za radijskega tonskega mojstra ter v okviru RŠ deloval naslednja tri leta. V drugi polovici osemdesetih je kot koncertni tonski mojster že samostojno oblikoval zvok tedaj še relativno redkih tujih glasbenih izvajalcev (npr. Al di Meola, John McLauglin, Paco de Lucia, Einstuerzende Neubauten, Alvin Lee, Nick Cave, Peter Green, Uriah Heep, Pere Ubu...), bil je pa tudi asistent zvoka na koncertu legendarnega Miles Daviesa v Beogradu. V tem času je za dobrih deset let postal tudi glavni tonski mojster v Klubu K4 in vzpostavil trajna sodelovanja z Laibachom, Borghesio, Demolition Group, Janijem Kovačičem, Niet, Dan D, Siddharto, Srečno mladino itd. V devetdesetih je poleg individualnih koncertov ter številnih festivalov zvočno oblikoval tudi številne koncerte ljubljanske Metelkove, Trnfesta KUD-a F. Prešeren ter Orto Bara.

Borut Marolt: "Boban je bil tonski mojster, mentor in prijatelj."
Borut Marolt: "Boban je bil tonski mojster, mentor in prijatelj." FOTO: Tina Rus
Precej let pa je bil tudi glavni mojster zvoka na številnih znanih slovenskih festivalih kot so Soča Reggae Riversplash, Metalcamp (Metal Days), Punk Rock Holiday, Rock Otočec, Kamfest, Festival Lent, Poletje v stari Ljubljani, Schengenfest in drugih.

Bobana imata v lepem spominu tudi Borut Marolt, pevec skupine Niet, ter nekdanji basist pri isti zasedbi, Aleš Češnovar, tudi sam tonski mojster na POP TV.

"Boban je bil vse od vrnitve leta 2008 pa do danes stalni član ekipe Niet. Tonski mojster, mentor in prijatelj. Po njegovi zaslugi je bil zvok na špilih tak kot mora biti. Ko si imel Bobana za mešalko, si lahko na odru sproščen, ker si vedel, da pod odrom vse štima," je bil kratek in jedrnat Marolt.

Aleš Češnovar: "On je bil tista figura, ki je znala pokazati z lastnim vzorom kaj je skromnost, iskrenost, predanost, preprostost, humor."
Aleš Češnovar: "On je bil tista figura, ki je znala pokazati z lastnim vzorom kaj je skromnost, iskrenost, predanost, preprostost, humor." FOTO: Anja Armič

"Boban je bil praktično moj 'tonski guru' že od adolescence, pri kakih osemnajstih, devetnajstih sem se že udinjal pri Studiu Tivoli Marjana Podbevška, kjer je Boban fural eno večjih, če ne edino zasebno ozvočenje v tistih časih. Skupaj sva naredila nebroj koncertov vseh glasbenih zvrsti po celi Sloveniji in prevozila s kamionom prenekatero nočno. Skratka on je tista figura, ki me je uvedla v tonski posel in skozi to tudi, v včasih brutalno rock'n'roll življenje izza odra na Slovenskem. On je tista figura, ki zna pokazat z lastnim vzorom kaj je skromnost, iskrenost, predanost, preprostost, humor. Od vseh prigod mi bo najbolj v spominu vsekakor ostala kratka turneja treh koncertov po Jugoslaviji s skupino Azra, ta je ena mojih ljubših skupin bivše Juge. Da ne omenjam, sodelovanja z Bobanom tudi kasneje v novejših časih ob revivalu Nietov. On je pač stara garda in je razumel ta zvok na svoj način," se prijatelja in mentorja spominja Češnovar.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10