Wacken Open Air (W:O:A) je največji festival heavy metal glasbe na svetu, ki že od vsega začetka domuje v majhni vasici Wacken, 50 km severozahodno od Hamburga oziroma 1270 km severozahodno od Ljubljane. Primerjava s Tolminom in nam dostopnejšim festivalom Metalcamp je povsem na mestu po odličnem vzdušju in vzporednim življenjem lokalnih prebivalcev s festivalom, vendar nikakor po velikosti in odmevnosti. Dostop do Tolmina po ozki, vijugasti cesti, obdani s skalami, je tokrat zamenjala široka avtocesta, obdana s širnimi pašniki, gozdovi in pritličnimi hišami. Tudi sicer se opazi skandinavski vpliv, še posebej v arhitekturi, muhastem vremenu in v pogovoru z domačini. Dialekt je edinstven.
Festival
Zametki festivala segajo v leto 1990, ko so oder polnile lokalne skupine. V naslednjih letih je festival pridobival na ugledu in se počasi ter vztrajno vzpenjal po priljubljenosti in velikosti. Prelomno je bilo leto 1998, ko je postal svetovno bolj prepoznaven in največji v Evropi z več kot 70 izvajalci. Zavoljo boljšega sodelovanja z lokalnim prebivalstvom in promocije vasice Wacken so leta 2002 festival prvič odprli člani prostovoljnega gasilskega pihalnega orkestra, kar je tradicija vse do danes. Med repertoarjem se je tudi letos znašla kopica nam dobro znanih Avsenikovih viž. Golica in Na Roblek je na noge dvignila dobršen del ljubiteljev trših zvokov. Skozi leta je festival pridobival na ugledu. Leto 2009 je preseglo vsa pričakovanja; 70.000 vstopnic je pošlo kar 200 dni pred začetkom festivala. Letos so jih organizatorji že v začetku leta razprodali 75.000.
Wacken Open Air ne ponuja samo prvovrstnih glasbenih koncertov, pač pa nudi ogromno spremljevalnega programa. Za vsakogar se najde nekaj. Omeniti velja predvsem predstavitev življenja Vikingov, vikinške igre, predstavitev orožja in tehnik bojevanja. V dober kilometer, od središča dogajanja, oddaljenem šotoru so se zraven manjših koncertov odvijala vsakodnevna tekmovanja mokre majice, wrestling, rokoborba naoljenih deklet, vrstili so se stand up komiki, med drugimi je nastopil tudi ameriški komik Jim Breuer.
Slabše je bilo poskrbljeno za obiskovalce, ki ne prihajajo iz nemško govorečega območja, četudi je festival mednarodno obarvan. Srečali smo obiskovalce, ki so prišli iz Brazilije, Francije, Italije, Peruja, Mehike, Hrvaške, Avstralije, ZDA, Kanade, Avstrije, Danske, Švedske, Finske, Norveške ... Tudi Slovencev ni manjkalo.
Helloween in Ozzy Osbourne
Medtem ko je bila sreda namenjena ogrevanju in druženju, se je četrtek začel udarno. Kot prva se je na True Metal Stage, enem izmed dveh glavnih odrov, podala nemška power metal skupina, ustanovljena sredi osemdesetih, Helloween. Po začetnih težavah z elektriko in dveh poskusih udarnega začetka s skladbo Are You Metal? je električna napeljava le zdržala in Helloween so igrali dobro uro. Kot nalašč so končali z I Want Out in dodobra razgreli občinstvo pred vrhuncem večera.
Ozzy Osbourne, princ teme, nekdanji vokalist kultne angleške skupine Black Sabbath, ki med poznavalci veljajo za pionirje heavy metala, je več kot navdušil. Morda tudi zaradi pričakovano slabega psiho-fizičnega zdravja, ki smo mu bili priča v njegovem resničnostnem šovu. Škropljenje z vodo in peno, najbolj so jo skupile prve vrste, izbrani fotografi, ki so ga imeli čast fotografirati, in varnostniki, je občinstvo dodatno podžgalo, kot tudi skladbe iz časov Black Sabbath: War Pigs, Rat Salad, Iron Man. Za zaključek uro in pol dolgega koncerta sta poskrbeli skladbi Mama, I'm Coming Home in Paranoid, verjetno najbolj znana pesem Black Sabbath.
Judas Priest in Airbourne
O Judas Priest je bilo prelitega že veliko črnila. Pričakovanje pred koncertom je bilo veliko, še posebej zaradi govoric, da je to zadnji nastop angleške heavy metal skupine, ki je po izboru MTV druga največja metal skupina vseh časov, takoj za Black Sabbath. Občinstvo, ki jim nikakor ni dovolilo zaključiti nastopa, so dodobra presenetili. Na oder so se vrnili dvakrat, prvič z Electric Eye, Hell Bent for Leather, You've Got Another Thing Comin' in drugič z Living After Midnight. Dovoljenje za fotografiranje je prejela le peščica izbranih fotografov.
Sledili so Airbourne. Mlajša avstralska hard rock skupina s tremi studijskimi albumi, ustanovljena leta 2003. Presenečal je predvsem izredno kontroverzen nastop kitarista Joela O'Keeffe, ki je neustrašno plezal po konstrukciji odra, na višini več kot 15 metrov. Po uro dolgem nastopu se je dogajanje preselilo na drug oder, Black Stage, kjer je petek ob približno treh zjutraj zaključila Apocalyptica. Nadaljevalo se je v šotoru, nedaleč stran od glavnih odrov, kjer so kot vsak večer sledile karaoke do šestih zjutraj. Deje Mušič ni bilo na spregled.
Za zaključek Motörhead
Čeprav so sami mnenja, da igrajo rock 'n' roll, se jih uvršča v heavy metal. Poznavalci jim pripisujejo zasluge tudi za razvoj zvrsti speed in thrash metal. Kot nalašč so igrali zadnji dan festivala in čeprav sta se za njimi zvrstili skupini Subway to Sally na True Metal Stage ter Children Of Bodom na Black Stage lahko z gotovostjo trdimo, da so bili zvezde večera. Začeli so udarno z Iron Fist, stopnjevali tempo do zaključka s pesmima Ace of Spades in Overkill. Za konec festivala je sledil še nagovor organizatorjev in povabilo udeležencem za v bodoče. Dogajanje na osrednjem prizorišču se je tako zaključilo do naslednjega leta. Vstopnice so že v predprodaji. Trenutno program nastopajočih obsega devet skupin. Med bolj znanimi je svoj nastop že potrdila nemška heavy metal, hard rock skupina Scorpions.
Wacken Open Air nas ni pustil ravnodušne. Pester program z več kot 80 skupinami na sedmih različnih odrih, med bolj znanimi še Triptykon, Heaven Shall Burn, Suicidal Tendencies, Sodom, Kyuss Lives, Saltation Mortis, Mayhem, Sepultura, Iced Earth ... so dodobra nasitili še tako zahtevno poslušalstvo.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.