Jan Plestenjak je glasbenik v pravem pomenu besede, o čemer priča tudi njegova izobrazba. Že kot majhen deček je suvereno brenkal po kitari, po končani nižji glasbeni šoli pa je kitaro študiral na Srednji glasbeni in baletni šoli v Ljubljani. V tistem času je na tekmovanjih v klasični kitari po republikah nekdanje Jugoslavije prejemal najvišje nagrade, kmalu pa ga je potegnilo tudi v jazzovske vode.
Posnetek ene svojih skladb je poslal na znamenito glasbeno šolo Berklee College of Music v Boston ter prejel ameriško štipendijo za talent in vabilo na študij v ZDA. Tam je študiral kitaro, aranžiranje, produciranje in petje, po vrnitvi v Slovenijo pa je študij nadaljeval na celovškem glasbenem konservatoriju. Jan se je torej dolga leta ukvarjal s kitaro kot študent in kot profesionalni glasbenik. Zato kljub temu da ga večina pozna predvsem kot pevca, ne čudi izbor uporabnikov našega portala, ki so Plestenjaka odločno postavili na prestol prve kitare Slovenije. Za Janom, ki je prejel dobrih 7000 glasov, se na visoko drugo mesto z nekaj več kot 6000 glasovi uvršča kitarski virtuoz Bor Zuljan.
Tudi Bor je pokazal izjemno glasbeno nadarjenost že v otroških letih, zato ga je oče (učitelj glasbenega pouka na osnovni šoli ter učitelj oddelka za pihala in trobila na glasbeni šoli v Solkanu) vpisal v glasbeno šolo. Sedem pravljičnih let je obiskoval pouk klavirja, nato pa je ugotovil, da ga precej bolj privlači igranje kitare, zato se je vpisal v SGBŠ v Ljubljani na kitaro … Bor, ki je dolga leta blestel kot kitarist tudi v skupini Šank Rock, sodeluje s številnimi glasbeniki, zato ni čudno, da je njegovo virtuoznost mogoče slišati kar na 170 nosilcih zvoka in v 1700 skladbah, velja pa tudi za uradnega predstavnika svetovno znanega japonskega proizvajalca kitar. Vsestranski glasbenik Zuljan dela kot studijski 'live' kitarist, avtor, aranžer in producent.
Tretje mesto s poltretjim tisočem glasov zaseda Miha Guštin – Gušti, ki je prvo kitaro dobil pri enajstih letih, igral je v šolskem tamburaškem orkestru, pri trinajstih pa je v orkestru Mandolina igral kitaro in kontrabas. Za sodelovanje je prejel srebrno Gallusovo priznanje … Zgodba o Big Foot Mami in samostojni karieri pa je znana.
Eden najboljših slovenskih glasbenikov, vrhunski jazz kitarist Primož Grašič, ki je študiral na konservatoriju v Celovcu, je zasedel četrto mesto, izjemen primorski kitarist Zdenko Cotič Coto pa je šesti. Sledijo nepozabni Miha Šalehar, ki ga imamo radi kljub temu, da je v zadnjih letih krepko zanemaril svojo kitarsko ljubico, Šank Rockov aktualni kitarist Roki Petkovič, postojnski kitarski prvak Eki Alilovski (Mary Rose), Robert Likar (Niet, The Drinkers), ljubljanski mojster kitare Mark Lemer (Lunn-a-park), legendarni Mijo Popovič (Pomaranča), Zoran Čalič (Big Foot Mama), Zvone Kukec (Elektrika), Franci Zabukovec (Rock Partyzani) in Marjan (Mac) Kotnik (Bohem).
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.