Koncert, ki je bil mešanica glasbe, komedije in retrospektivnih posnetkov, se je začel tako, da je na oder ob spuščeni zavesi prišel Šifrer in zbranim namenil nekaj besed. Dejal je, da ga je precej skrbelo, da ga ljudje ne bodo prišli poslušat: ''Ko sem bil tukaj na vaji za viktorje, je bila dvorana prazna. Bilo me je groza, to je bila najbolj grda dvorana.'' Skrbi so bile odveč, saj je bil koncert v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma razprodan. ''To dvorano ste naredili najlepšo na svetu. Takega koncerta ne bo nikoli več – nikjer. Čeprav se čudno sliši, danes bo v ospredju mladost,'' je sporočil kantavtor, ki je 1. maja dopolnil častitljivih 60 let. Poleg okrogle obletnice je bilo letošnje leto tudi 30. obletnica od izida plošče Ideje izpod odeje, ki jo je znova izdal, nekatere pesmi pa odpel skupaj z nekaterimi drugimi slovenskimi glasbeniki.
Prva je na oder stopila vedno energična Alya, ki je odpela nekoliko hitrejšo priredbo Vse manj je dobrih gostiln, sledil pa je Jan Plestenjak, ki se je Šifrerju pridružil pri skladbi Lepa dekleta ljubijo barabe. Ob tem je povedal anekdoto, da je verjetno postal glasbenik prav zaradi sivolasega Gorenjca. Njegov brat je bil namreč njegov velik oboževalec in se začel učiti kitaro le zato, da bi lahko na njo igral Šifrerjeve pesmi. Jan je imel brata za vzor in je tudi sam začel igrati kitaro ter se kasneje razvil v cenjenega glasbenika, ki je vešč tudi igranja klavirja. Zaigral in zapel je namreč še skladbo Ona sanja o Ljubljani.
Nato sta oder zasedla stara mačka Tone Fornezzi - Tof in Janez Hočevar - Rifle, ki sta pred 30 leti igrala v humoristični TV-seriji Gostilna Šifrer. Dvojica je s svojimi šalami o letih dodobra nasmejala občinstvo. Tof se je najprej vprašal, ''če so iz Stožic 'spizdili' travo'', saj je bil oder pokrit z umetno travo, ''evergreenom'', kot je dejal Šifrer. Rifle je dejal, da se je v 30 letih spremenilo precej stvari: ''Šifrer je imel nekoč svojo gostilno, sedaj mora pa hodit v druge.'' Nekoč je imel brado Andrej, danes jo ima on, na glavi pa ima precej manj las. ''Saj veš, kako pravijo na Gorenjskem: ni važno, če je v gorah golo, važno da v dolini cveti,'' ga je potolažil Tof.
Naslednji glasbeni gostji sta bili udeleženki šova Slovenija ima talent Julija Kramar in Ajda Ivšek, ki sta z glavnim protagonistom zapeli pesem Ko zvonovi zapojo. Zmagovalka omenjenega šova je nato izvedla pesem Mar naj zato znorim?, Ivškova pa Podajam roke. Njima je sledil Trkaj, ki je občinstvo dvignil na noge, zarepal pa je To se govori. Nato sta se mu pridružila še dva raperja in sledila je še ena pesem.
Čeprav so bile v ospredju starejše pesmi, pa je Šifrer predstavil tudi svojo najnovejšo o bančnem roparju, ki denar po ‘’robinhoodovsko’’ deli ljudem. Govor je o Leonu Lebarju, ki jo je Šifrer zapel z roparsko masko na glavi.
Naslednje minute so pripadle Marjanu Paternostru, Šifrerjevemu dobremu prijatelju, ki je nekoč delal na Radiu Študent. Ko mu je Šifrer dejal, da bi rad izdal ploščo, mu je Paternoster dejal, da jo lahko izda samo v primeru, če bo zraven priložil vato za ušesa. Paternoster, ki je pred davnimi leti vodil Viktorje (zagotovo najbolj dolgočasni Viktorji v vsej zgodovini) je sicer pripravil humoristično točko. Med drugim je dejal, da je koncert pravzaprav generalka za Šifrerjevo 90-letnico – takrat bo namreč prav tako imel razlog za praznovanje, saj bo izpolnil pogoje za upokojitev. Povedal je tudi, da je pesem Lepa dekleta ljubijo barabe Šifrer napisal ‘’še pred izumom Katarine Kresal’’.
Sledil je Trio Kvartet (štirje, ne trije fantje, so zapeli Ideje izpod odeje), nato pa Tabu, ki so izvedli Šifrerjevo Romanje, nato pa še svojo Poljubljena.
Na oder sta nato prišla Jurij Zrnec in Lado Bizovičar, ki sta s Šifrerjem sodelovala pri pesmi Martinov lulček. Oblečena sta prišla v črno. Razlog? Šifrer je namreč že tako star. ‘’Mu ne moreš več reči ‘še enkrat toliko,’’ je dejal Zrnec. Dvojica je pripomnila, da je kantavtor gotovo eden najvišjih (tako ali drugače) pa tudi najstarejših slovenskih glasbenikov. Želela sta zapeti nekaj njegovih največjih hitov, kot so Julija, Slovenskega naroda sin in Ta noč je moja, a spremljevalni glasbeniki so jima povedali, da niso Šifrerjeve pesmi. Nazadnje sta zapela Martinovega lulčka (‘’Šifrer je začel svojo kariero z majhnim ‘’lulčkom’’, končal pa z Dec ne more,’’ je pripomnil Bizovičar), ob tem pa se spomnila na Martina, Šifrerjevega sina, za katerega je oče napisal to pesem. ‘’Vsi ga že celo življenje j***** zaradi tega. Zadnjič sem ga srečal in je še kar normalen,’’ se je še pošalil Bizovičar.
Sledil je še ‘’finiš’’. Šifrer je zapel skladbe Ena bouha me grize, Prepelica, Šimen inu Agata, Rudeči cvet in Moj oče, ki jo je seveda posvetil svojemu pokojnemu Franceljnu. ‘’Oče mi je dejal, da to, kar jaz počnem, ni petje, ampak bolj ‘jamranje’. Pa ostriži se, saj si tak kot Fantje iz vseh vetrov!’’ je povedal Šifrer, ki je nato zaigral še Gorsko rožo in Za prijatelje.
Druženje se je ob izbrani jedači in pijači po koncertu nadaljevalo v spodnjih prostorih. Povabljenci so slavljencu zapeli Vse najboljše, nekaj besed pa je Šifrerju na srce položil tudi župnik Janez Furman. Več v videoprispevku.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.