Glasba

VIDEO: 'Jezus je bil tudi prvi komunist'

Ljubljana, 20. 11. 2012 07.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Miha Nemec in Nejc Valenti sta na odrske deske postavila roman Rokovnjači, pesmi za predstavo pa je prispevala skupina Niet. Njena člana Borut Marolt in Igor Dernovšek menita, da so Rokovnjači dandanes zelo aktualni, saj smo šli po njunem mnenju v zadnjih 20 letih za 200 let nazaj, zato pozivata k uporu proti zatečenemu stanju ...

Skupina Niet se je podala v povsem novo, gledališko sfero. Posneli so namreč skladbe za narodno igro s petjem po motivih romana Rokovnjači Josipa Jurčiča in Janka Kersnika. Predstavo sta si zamislila režiser Miha Nemec in dramaturg Nejc Valenti, nastala pa je v koprodukciji Slovenskega narodnega gledališča Nova Gorica in Prešernovega gledališča Kranj.

Borut Marolt in Igor Dernovšek si želita, da bi se ljudje končno uprli zatečenemu stanju.
Borut Marolt in Igor Dernovšek si želita, da bi se ljudje končno uprli zatečenemu stanju. FOTO: 24ur.com

"Junak zgodbe, rokovnjaški poglavar Groga, človek plemenitega rodu, ki mu je bila v preteklosti storjena krivica, v času francoske okupacije prevzame vodenje rokovnjaške tolpe. Čeprav vseskozi zagotavlja, da mu gre za pravico malega človeka, se na koncu njegov boj izteče v osebno maščevanje. V slovenski inačici Robina Hooda, ki jemlje bogatim in daje revnim, je mogoče najti zametek revolucionarja, ki bi mogel vzpostaviti nov, pravičen družbeni red, a doživi klavrn konec; strast zmaga nad razumom, individuum nad družbo, preteklost nad prihodnostjo. Ko je Josip Jurčič zasnoval svoje Rokovnjače, ni hotel, da bi delo obveljalo za socialno dramo. Še več, rokovnjači so mu bili zgolj 'navadna tatinska združba'. Toda v delu, v katerem se prepletata boj med visoko družbo in malim človekom, boj proti ekonomski, politični in kulturni okupaciji v času Ilirskih provinc, moremo in moramo prepoznati prav to: oris specifičnega družbenega vzdušja na slovenskih tleh, porojenega iz zgodovinskih okoliščin, ki v zadnji instanci prizadenejo vse in vsakogar; najbolj pa nižje sloje," so o delu zapisali ustvarjalci predstave.

Nieti so na promociji albuma zaigrali vse skladbe s svojega albuma Rokovnjači, v bisu pa postregli še s pesmima: Lep dan za smrt in Februar.
Nieti so na promociji albuma zaigrali vse skladbe s svojega albuma Rokovnjači, v bisu pa postregli še s pesmima: Lep dan za smrt in Februar. FOTO: 24ur.com
Ideja o sodelovanju z Nieti se je lani poleti porodila Mihi Nemcu. O njej je spregovoril s svojim bratrancem, kitaristom skupine Igorjem Dernovškom, saj je njen velik oboževalec in ta je bil – kljub pomanjkanju izkušenj s tega področja – takoj za to. Glasba za zgoščenko in predstavo Rokovnjači je nastajala od lanske jeseni pod producentsko taktirko Boruta Činča, ki je zaslužen tudi za vso iz skladb izvirajočo instrumentalno podlago predstave. Nieti pa so uglasbili tudi tri balade slovitega francoskega pesnika rokovnjača Francoisa Villona v prevodu Janeza Menarta. Na ploščku z naslovom Rokovnjači je skupno sedem pesmi. Na promociji albuma smo jih vse slišali v živo, pri komadu Pod staro jablano pa se jim je pridružila tudi pevka Severa Gjurin. V bisu so Nieti postregli še z dvema skladbama: Lep dan za smrt in Februar.

Kot nam je povedal pevec skupine Niet Borut Marolt, je bilo petje tokrat zanj veliko težje kot sicer, saj je moral pri izvajanju zelo paziti na lik – najstnika je moral namreč zapeti z drugačnim glasom kot ostarelega moškega in obratno. Dernovšek, ki je tudi soavtor songov, pa nam je dejal, da je bil velik izziv ustvarjati znotraj tematike, saj ni imel popolne svobode.

Glasbenika smo povprašali tudi, kaj menita o izjavi kritika Marcela Štefančiča Jr., da so Rokovnjači 1. slovenski punkerji. Borut se je s tem strinjal, Igor pa nam je po krajšem premisleku dejal: "Jezus je bil tudi prvi komunist." Več v videoprispevku!

Pri komadu Pod staro jablano se je Nietom pridružila tudi pevka Severa Gjurin.
Pri komadu Pod staro jablano se je Nietom pridružila tudi pevka Severa Gjurin. FOTO: 24ur.com
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

srpko
20. 11. 2012 20.58
+2
VIDEO: 'Jezus je bil tudi prvi komunist' Pol je katoliška cerkev na slovenskem - legalna komunistična organizacija. Nisem vedel. Majke mi.
antonino
20. 11. 2012 14.47
-3
Jezus je bil tudi prvi komunist tudi Pahor je bil najprej komunist, ha,ha, sedaj ga pa strici naenkrat več ne marajo
prognostik
20. 11. 2012 14.47
-2
Seveda je bil komunist,nikoli ni nič delal ,če mu je pa kdaj kaj ratal je bil pa čudež.
porka.malorka
21. 11. 2012 13.45
-2
Jaka Planinc
20. 11. 2012 09.24
-1
SANJE,SANJE,SANJE BLEBETANJE ,SANJA SVINJA O KORUZI. Vsi so zmagovalci,ko SANJAJO O NEURESNIČLJIVIH SANJAH ,SANJAH KB BI JIH NJIM DRUGI URESNIČILI.
Robin Gunner
20. 11. 2012 07.47
+10
Jezus je bil tudi prvi komunist Ja sam ne taksen da bi govoril eno drugo pa delal kot so to poceli nasi in ostali komunisti, ki so pozabil na ideologijo (brezrazredna druzba, druzba brez denarja, druzba brez privatne lastnine), ker jim je vsec prisegat na srp in kladu in se po prsih tolct o delavskem razredu, pa so v resnici bogati mescani, z veliko drzavnega premozenja ki je danes v njihovi zasebni lasti!