Prvotna ideja za pesem Africa je nastala v glavi klaviaturista zasedbe Toto, Davida Paicha, ki je dejal, da je v začetku osemdesetih let ponoči gledal dokumentarec o strašnem trpljenju in smrti, ki je zadela ljudi v Afriki. "Ob videnem sem se zgrozil, hkrati pa se me je dotaknilo, saj slike niso hotele zapustiti moje glave. Predstavljal sem si, kako bi se počutil, če bi bil tam in kaj bi naredil," se je spominjal Paich.
Pesem sta napisala skupaj z bobnarjem Jeffom Porcarom, ki je umrl desetletje kasneje, leta 1992, v starosti 38 let. Skladbo je zasedba Toto posnela leta 1981, obelodanili so jo naslednjega leta, izšla pa je na četrtem albumu Toto IV (1982), s katerim so si prislužili šest grammyjev. Skladba je leta 1983 posegla po samem vrhu lestvice Billboard Hot 100, na britanski lestvici singlov pa je pristala na tretjem mestu.
Kot je večini Slovencev dobro poznano, pa je leta 2008 domača vokalna zasedba Perpetuum Jazzile posnela priredbo pesmi Africa. Ta je postala posebna zgodba o uspehu, saj so jo naslednje leto objavili na YouTubu, do zdaj pa je nabrala že skoraj 18 milijonov ogledov, kar je daleč največ za kakega slovenskega izvajalca na YouTubu.
"Ko smo Africo leta 2009 objavili na YouTubu, je za Perpetuum Jazzile pomenila pomembno prelomnico v več pogledih. Kot slovenski glasbeni izvajalci smo z Africo na tem glavnem spletnem kanalu prvič viralno obkrožili svet in vzbudili pozornost tako splošne kot glasbene javnosti – prejeli smo komplimente od glasbenih velikanov, kot so David Crosby skupine Crosby, Stills, Nash, avtorice več velikih hitov skupine Earth Wind & Fire Allee Willis in seveda od same skupine Toto," je povedal Boštjan Usenik iz Perpetuum Jazzile.
Nekega jutra pa so prejeli elektronsko pošto avtorja Africe, klaviaturista Davida Paicha. "Ko sem ustvaril Africo, si nisem nikoli predstavljal, da bom slišal tako inovativno predelavo. Vse kar lahko rečem je, da je čudovita!! Resnično sem počaščen, da niste pripravili le običajnega aranžmaja pesmi, ampak ste ustvarili resnično magijo! Še nikoli nisem prejel toliko e-mailov od glasbenikov, prijateljev in kolegov o izvedbi neke moje pesmi. Prepričan sem, da bi iste občutke delil tudi Jeff Porcaro, soustvarjalec pesmi. Moja skupina Toto jih deli! Hvala za tako prekrasno darilo," jim je napisal Paich.
Originalna pesem ima 43,7 milijona ogledov, Perpetuum Jazzile pa skoraj 18 milijonov na YouTubu, zagotovo pa velja dejstvo, da večina Slovencev bolje pozna prav izvedbo domače vokalne zasedbe kot pa originalno pesem. Katera vam je bolj všeč?
Člani Perpetuum Jazzile se je s skupino Toto nato v živo srečali poleti leta 2012, ko so se v okviru evropske turneje mudili tudi v italijanskem Majanu. Skupina je naše pevce povabila na kratko srečanje v njihovo zakulisje, kjer so jih sprejeli kot stare prijatelje, nato pa so jih še povabili, da se jim pridružijo na odru med izvedbo Africe. Nekaj podobnega se bo zgodilo tudi v Ljubljani. Skladbe obeh skupin so harmonsko zelo bogate, aranžmaji pa zelo zgoščeni, obe skupini pa združuje tudi izrazita srčna predanost glasbi in ohranjanje zvestobe lastni identiteti.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.