Domače elektronske zasedbe Torul ni treba posebej predstavljati, saj na polno deluje že od leta 2010, ko so v vokalistom Mitjo Šedlbauerjem (prej Six Pack) posneli prvenec Dark Matters. Od drugega albuma In Whole (2011) je bil z njimi vokalist Jan Jenko, ki pa se je februarja letos, po treh albumih (še Tonight We Dream Fiercely, 2013 in The Measure, 2015) iz osebnih razlogov odločil izstopiti iz zasedbe.
Na albumu Reset naprej raziskujejo svoj glasbeni izraz, Torulsson pa priznava, da v samem procesu ustvarjanja dostikrat "pade not", s kakim kosom nove opreme, v primeru izgube pevca pa je bilo dejstvo, da so našli Maja in da je kemija stekla, da je bila prisotna nova motivacija in hkrati dodatna energija, zaradi česar je šlo samo delo dokaj hitro in tekoče.
"Vsaka plošča, ki jo naredimo, posnamemo, naredimo celostno podobo, je zame končana. In se k njen praviloma ne vračam, je zaključeno poglavje. Ponavadi sklenem, da si bom vzel dopust, nimam novih načrtov, rečem si, da se bom posvetil kakemu novemu projektu a vedno najdem nekaj, kar me spet potegne nekam, v neko drugo smer. Tudi če imam dopust, 'padem not' in delam naprej, uživam. Ob novi plošči Reset sem dobil novo opremo in sem takoj naredil nekaj osnutkov, ki so zveneli drugače, takoj sem dobil idejo, kam bo šel vokal. Februarja je Jan odšel, nato pa se nam je po preizkusu pridružil Maj, pa sem ugotovil, da se je neverjetno vklopil, kar je tako meni kot njemu dalo dodatno energijo, imela sva tri 'sessione' na teden, blazna motivacija. Zadeve so šle kot po maslu. Zdaj ko smo s ploščo končali, spet ne razmišljamo nič, kako naprej," je o trenutnem stanju ustvarjanja povedal Bernik.
Zanimivo pa je, da avtor besedil, tako kot prej Jenko, niti Valerij ni, temveč je prav tako kot glasbe, avtor besedil prav tako večinoma Torulsson. Z občasnimi zunanjimi sodelavci, pri pisanju in lekturi, kot sta Damjan Zorc in Josh Rocchio. "Načeloma mi je pomembno, kaj sporočamo z besedili. V glavnem pišem sam, pa ne zato, da bi hotel uveljavljati svoje, gre za prepleten proces. Ko si zamišljam vokale, delam to na glasbo. Meni gre to z roko v roki. Vokali so najprej v ritmični obliki, šele potem, ko je forma, se prične razmišljati o vsebini. Je kar izziv, moram reči. V slovenščini se še nisem našel, da bi napisal kaj takega, kar bi zadovoljilo moje kriterije. A nikoli ne reci nikoli," nam je zatrdil.
Kaj pa sampli, vemo, da so zasedbe kot so Depeche Mode, Einstürzende Neubauten, Nine Inch Nails ali Ministry v 80. in 90. letih noro samplale najrazličnejše zvoke, od naravnih do umetnih, ter jih vključevali v svojo muziko. Vas samplanje sploh zanima, ali je bolj izziv najti, naredite svoje zvoke, ki jih potem uporabite?
V svoji glasbi praktično ne uporabljamo samplov, saj vsak zvok naredim sam, nekatere bolj tipske zvoke pa prilagajam po potrebi. Sicer izhajam iz generacije, ko smo samplali na veliko, a takrat je bilo precej drugače. Samplali smo vse, iz filmov, glasbe, nihče ni staknil nobene tožbe, zdaj pa je tako, da moraš vse prijaviti in mora biti transparentno, sicer imaš lahko težave.
Kaj posluša Torulsson oz. člani zasedbe Torul v prostem času?
Večino časa ne poslušamo ničesar. Zato, da sploh lahko še slišiš svoje misli. Glasbo sicer poslušaš s povsem drugačnimi ušesi, težko izklopiš, saj točno slišiš, vsako podrobnost in nehote seciraš glasbo, ki jo poslušaš, kar je po svoje prav naporno. No, pravzaprav imam rad mir predvsem med vožnjo v avtu, ali doma, ko ne delam glasbe. Sicer pa še vedno vsi preposlušamo ogromno glasbe, Maj je radijec, midva z Borutom pa entuziasta, ki tudi vodiva DJ evente, kjer je treba za dober izbor preposlušati ogromno glasbe. Imamo namreč svojo ekipo Wave Riders, s katero imamo svoje večere, vrtimo glasbo, svež pogled na plesno klubsko glasbo, brez žanrskih predsodkov. Izoblikoval se je nek okus, imamo po svoje muhast glasbeni okus, eklektičen izbor, iz različnih žanrov najdemo zanimive zadeve.
Dejstvo je, da so delno tudi po zaslugi nemške založbe Infacted Recordings bolj prepoznavni in cenjeni, hkrati pa z neizmerno željo in v krču lastnega dela in znoja ob neutrudnem promoviranju nastopajo po Nemčiji, tamkajšnjih večjih festivalih tipa Wave Gothic Treffen in imajo veliko koncertov. Hiter prelet albuma Reset morda koga zapelje, da niti ne bo prepoznal spremembe v bendu oz. zamenjave vokalista, hkrati pa vsaka pesem ponudi dovolj spevnega materiala, da se album z užitkom lahko posluša na dušek, telesa pa brez težav začno kar sama poplesavati. Kot zanimivost velja omeniti, da so Torul doslej naredili nekaj priredb pesmi njim všečnih svetovnih zasedb (Disintegration in A Night Like This - The Cure ter Mad World - Tears For Fears), nazadnje pa ob 30-letnici revije Sonic Seducer priredbo pesmi Stripped kultnih Depeche Mode.
Oglejte si utrinke s promocije v Kinu Šiška ter videospota za prvi singel Savoiur of Love ter priredbo Stripped!
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.