"Moji so se navadili, da imajo očeta na službeni poti. Na srečo imajo otroci mamo," nam je dejal Goran, ki ima z ženo Dženano tri hčerke Emo, Uno in Lulo, iz mladostne zveze pa zdaj že odraslo hčerko Željko, zahvaljujoč kateri je že tudi dedek. Vnukinji je ime Bjanka.
Goran s svojim Orkestrom za poroke in pogrebe s tradicionalno narodno glasbo z Balkana, lastnimi skladbami, ki temeljijo na balkanskem in romskem melosu, in priredbami starih pesmi skupine Bijelo dugme nastopa širom po svetu, ob 40. letnici nastanka legendarne skupine Bijelo Dugme, katere ustanovitelj je, pa se bo v kratkem podal tudi na turnejo po državah nekdanje Jugoslavije. Na vsakega od koncertov bo povabil enega od pevcev skupine. V Ljubljani bo pel Alen Islamović. "Veselim se, da bom prišel v Ljubljano in da bomo peli stare pesmi. Dolgo nisem imel priložnosti za to. Spomnim se, ko smo se s skupino Bijelo Dugme nazadnje zbrali leta 2005. Lepo je bilo, da smo se na območju, na katerem so se tolkli med sabo in na katerem je vsak vsakega sovražil, naenkrat zbrali in peli stare pesmi. Seveda je zame to tudi kompliment, ker sem eden od avtorjev teh pesmi, ki jih še vedno pojemo. A bilo je lepo. To je bilo najlepše od vsega," se turneje iz leta 2005, v okviru katere so obujeni 'Beli gumbi' pred skupno več kot 200.000 obiskovalci nastopili v Sarajevu, Zagrebu in Beogradu, spominja Goran.
V svoji karieri je Goran izdal 28 albumov, pisal pa je tudi glasbo za filme. Med drugim je naredil glasbo za tri celovečerce Emirja Kusturice: Dom za vješanje, Arizona Dream in Podzemlje, napisal pa je tudi skladbe za film Kraljica Margot, ki ga je režiral Patrice Chéreau in zanje osvojil nagrado francoske filmske akademije - cezarja. Delal je tudi glasbo za gledališče, za Vatikan, pa tudi za druge izvajalce, med drugim je produciral ploščo za Severino in za Tončija Huljića. Pa mu je glasbo za druge delati lažje ali težje kot zase? "V obdobju, ko bi moral veliko delati, je bil davek 90-odstoten, tako da nisem veliko delal. Vsa kariera skupine Bijelo dugme je narejena na – mislim da - manj kot 100 pesmih, tako da sem ostal svež. Rad delam karkoli. Sem profesionalni skladatelj. Dobil sem razna naročila od cerkev (dobil sem tudi veliko nagrado Vatikana), pa do pevcev, da produciram plošče, čeprav sem to redko delal, ker nisem imel časa. Sem se pa veselil produciranja za Severino in Tončija Huljića. Vesel sem namreč, da sem priložnost za delo dobil tudi tukaj. Rad imam, če mi kdo kaj naroči. Če pogledate zgodovino umetnosti – 90 odstotkov umetnosti – v bistvu zgodovina umetnosti sploh ne bi niti obstajala brez naročil. Ne bi bilo Shakespeara, Michelangela …" nam je dejal Bregović.
Njegov zadnji album Šampanjac za Cigane se je v trgovinah prodajal skupaj z detergentom za pomivanje posode, kasneje pa še s toaletnim papirjem. A to glasbenika niti najmanj ne moti. "Ko greste na lov, lahko streljate z enim nabojem ali pa s šibrami. Ko delate glasbo, streljate s šibrami. Ne veste, v kaj boste zadeli, v vsakem primeru pa upate, da boste v nekaj zadeli. Jaz sem srečen, samo da jih zadane, ne glede na to, na kakšen način se to zgodi. Tudi, če je preko toaletnega papirja prišlo do nekega poslušalca, sem srečen," nam je dejal Bregović.
Bregovič goji posebno ljubezen do etno, še posebno romske glasbe. Kot pravi, je to zato, ker se ljudje, ki se v teh krajih ukvarjajo z glasbo, ukvarjajo s ciganskim poslom. "Spomnim se, ko sem domov prinesel prvi denar, bil sem majhen, imel sem 15, 14 let, in mi je oče, ki je bil polkovnik, rekel: 'Upam, da se ne misliš ukvarjati s tem ciganskim poslom', a zgodilo se je, da se ukvarjam ravno s tem ciganskim poslom. Od nekdaj sem mislil - in to mislim še dandanes - da je edina moderna glasba pri nas, romska glasba. Vse ostalo je provincialno in ni nič posebnega. Nisem edini skladatelj, bolj ali manj so bili vsi resni skladatelji v zgodovini glasbe pod velikim vplivom te glasbe, nekateri, npr. Liszt, so ji posvetili svoja velika dela. Vsi so bili impresionirani s tem nepojasnjenim ciganskim talentom za glasbo," nam je dejal Bregović. Glasbenika je sicer kar nekaj ljudi obtožilo kraje romske originalne glasbe in njeno prirejanje ter prisvajanje avtorstva, sam pa tega ni želel komentirati, rekoč, da je že naveličan celo življenje dobivati takšna vprašanja.
Več v videoprispevkih, v katerih boste med drugim izvedeli tudi, kdo je zanj največja zvezda s področja Balkana in kaj šteje za svoj največji dosežek, spregovoril pa je tudi o uživanju LSD-ja in njegovem pogledu na legalizacijo marihuane.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.