Zasedbo Borghesia, ki je nastala leta 1983 in ima korenine v gledališču FV-112/15 oziroma disku FV, smo predstavili že v začetku letošnjega leta, saj so proti koncu laskega leta v Mednarodnem grafičnem likovnem centru pripravili pregledno razstavo njihove zgodovine.
Borghesia je zdaj dobre četrt stoletja od nastanka izdala dvojno kompilacijo s pomenljivim naslovom 20th Century - Selected Works. Skratka, izbrana dela enega najbolj izvirnih in delovnih bendov slovenske alternativno/subkulturne scene iz osemdesetih let. Njihova ikonografija, nabita s trdo erotiko in političnimi konotacijami, je tematizirala užitek na katerem vztrajamo, pa naj stane kar hoče in vnesla nov veter v takratno umetniško dogajanje. V slovensko umetniško srenjo pa so vizionarsko vnesli tudi uporabo sodobnih tehnologij (videa, računalniško programiranje glasbe, uporaba sintetiziranih in vzorčenih zvokov ter glasbenih sekvenc), in sicer v času, ko je bilo to še nevideno, kasneje pa je postalo domena "mainstream" glasbene produkcije.
Zasedba se je tako vključila v izrazno heterogeno glasbeno gibanje z imenom Electronic Body Music (EBM), kamor se deloma uvrščajo tudi zasedbe, kot so Front 242, Skinny Puppy, Throbbing Gristle, Cabaret Voltaire, D.A.F. in kasneje tudi Front Line Assembly, Ministry in Nine Inch Nails. Poleg skupine Laibach je bila Borghesia edina slovenska skupina, ki je svetovno zaslovela in soustvarjala mednarodno glasbeno prizorišče, saj je našla založnika v Belgiji (Play It Again Sam Records), poleg Evrope pa bila znana tudi v ZDA in na Japonskem.
Najnovejša kompilacija ponuja dober prerez iz njihovega plodovitega ustvarjanja, saj se v 34 pesmih zrcali desetletna diskografska zgodovina med letoma 1985 in 1995, ko so poskrbeli za kar 14 izdaj. Dvojna zbirka je sestavljena iz dveh razpoloženjsko in vsebinsko različnih delov, in sicer ploščka z glasbo za alternativna plesna prizorišča na čelu s himničnim generacijskim hitom Ni upanja, ni strahu, ritmično Goli uniformirani mrtvi in preroško Discipline. Drugi plošček pa vsebuje instrumentalne in ambientalne skladbe, ki ne skrivajo svojih "soundtrackovskih" ambicij, ki ga zaključi Theme One z albuma Resistance.
Kompilacija 20. stoletje – Izbrana dela je odlična priložnost, da se mlajša, po osamosvojitvi rojena generacija, zave svojih glasbenih korenin in seznani s kultno glasbeno sceno polpretekle zgodovine. Za starejše generacije pa je nova izdaja Borghesie priložnost za obuditev spomina na stare revolucionarne čase, ko je upor še bil mogoč, smiseln in z razlogom.
Aldo Ivančić poleg producentskega dela zadnjih petnajst let deluje s projektom Bast, Dario Seraval pa se je po osemnajstih letih glasbene abstinence letos poleti aktiviral in ustvaril glasbo za projekt Marlowe režiserja Dragana Živadinova.
Borghesia pa je očitno našla nov zagon, saj načrtuje ponovno izdajo prve plošče Ljubav je hladnija od smrti, in sicer pri ameriški založbi Dark Entries. Vse stare privržence pa bo razveselila tudi vest, da Aldo in Dario z Borghesio pripravljata povsem nov glasbeni projekt. Le s čim bosta postregla v drugem desetletju novega tisočletja? Pustimo se presenetiti.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.