Avstralske zasedbe AC/DC se že večino njihove neverjetne 42-letne kariere drži tudi nekakšna smola. Po tragični smrti drugega pevca Bona Scotta (leta 1974 je zamenjal Dava Evansa) v začetku leta 1980, ko je zaradi popivanja umrl v Londonu, je bil bend ravno na pragu uspeha, saj je bil šesti album Highway To Hell prvi, ki se je prebil na lestvico prvih sto v ZDA.
Že julija 1980 so posneli Back in Black z novim pevcem Brianom Jonsonom, kar je bil zanje tudi veliki mednarodni preboj, na njem pa sta poleg naslovne tudi velika hita You Shook Me All Night Long in Hells Bells. V osemdesetih so sledili še štirje albumi, vse do The Razor's Edge (1990), ki je oznanil njihovo svetovno prevlado, saj so se po zaslugi megahitov kot sta Thunderstruck in Money Talks, tudi ob izdatni pomoči videospotov na MTV-ju, uvrstili na sam vrh ameriških in tudi svetovnih lestvic.
Skupina je od sredine devetdesetih let prejšnjega stoletja do danes izdala še štiri albume Ballbreaker, Stiff Upper Lip, Black Ice in Rock or Bust (lanskega novembra). Ves čas so se poleg klasičnih rock'n'roll ekscesov borili tudi z odvisnostmi, kitarist Malcolm Young predvsem z alkoholizmom. Usoda pa jih je spet udarila lanskega septembra, ko so uradno objavili, da Young trpi za demenco in da se bo moral glasbeno upokojiti.
AC/DC pa so prepričani, da jim bolezni ne morejo do živega, saj so oboževalcem sporočili, da si tudi Malcolm želi, da nadaljujejo, izdali so soliden nov album, za letos pa napovedali turnejo v imenu 40-letnice delovanja. Nekdanji bobnar Phil Rudd je prišel v "vročo vodo", ko so ga obtožili, da naj bi naročil umor, kar je njemu in skupini prineslo nekaj (ne)zaželene publicitete, zamenjal pa ga je Chris Slade. Zdi pa se, da je možno, da bo za zasedbo to zadnji album, morda tudi zadnja turneja. Rock or Bust je hkrati prvi album, na katerem kitare ni zaigral Malcolm Young, njegovo mesto pa je prevzel nečak, 58-letni Stevie Young.
Zasedba bo od 5. maja, ko bo začela evropsko turnejo na Nizozemskem, vse tja do konca julija, imela 28 koncertov po Evropi. Nam najbližje bodo 14. maja v avstrijskem Zeltwegu, nato pa se bodo od v avgustu in septembru odpravili po ZDA in Kanadi, kjer jih čaka 14 koncertov. Za konec leta, november in december, pa so si prihranili še domače loge, ko bodo med 4. novembrom in 18. decembrom imeli enajst koncertov v Avstraliji in na Novi Zelandiji.
Njihov prvi letošnji nastop je bil na 57. podelitvi grammyjev 8. februarja, koncertno pa so premieri doživeli na festivalu Coachella, 10. aprila, v ameriškem mestu Indio. Tam so zaigrali pesmi Hell Ain't A Bad Place To Be, Shot Down in Flames, Back in Black, Rock or Bust, Shoot to Thrill, Dirty Deeds Done Dirt Cheap, Thunderstruck, Play Ball, The Jack, Hells Bells, Baptism By Fire, You Shook Me All Night Long, Have a Drink on Me, Sin City, T.N.T., Rock 'N Roll Train, Whole Lotta Rosie, Let There Be Rock, Highway to Hell in For Those About to Rock (We Salute You). Najbrž se bo seznam pesmi še spreminjal in dopolnjeval, saj je šlo v tem primeru za festivalski nastop.
Oglejte si nekaj njihovih novejših videospotov za skladbe, ki jim lahko prisluhnete na zadnjem albumu Rock or Bust!
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.