Tram 11 sta se z dvema odličnima albumoma Čovječe ne ljuti se in Vrućina gradskog asfalta na prelomu tisočletja zapisala v zgodovino hrvaškega in tudi balkanskega rapa, ki je, kot pravita sama govoril o dogajanju na ulicah in v družbi. Vse pa se je začelo, ko je Nenad Šimun (Target) sredi 90. let napisal pesem Život velikega grada, ki je bila prva pesem v hrvaščini, ki je pokazala, da je lahko "flow" dober tudi v njihovem materinem jeziku. "Ko smo slišali to pesem, smo se naenkrat vsi, ki smo se prej mučili z angleščino, odločili da preklopimo na hrvaščino. In tako se je vse spremenilo," nam je razložil Srđan Čuk (General Woo).
Leta 1996 sta nato Tram 11 napisala pesem Hrvatski velikani, ki je takorekoč pionirsko tlakovala podlago za ostale hrvaške raperje v tistem obdobju, med katerimi velja omeniti duo Bolesna braća, ki sta sočasno izdala album Lovci na šubare (2000), El Bahatteeja, ki je izdal dva albuma (Svaki pas ima svoj dan in Amen) in druge.
Dvojec se je zaradi nesoglasij razšel leta 2003, ko je izdal dvojni album Tajna crne kutije, ki je bil hkrati "best of" s štirimi novimi posnetki. Target je izdal dva albuma in sodeloval pri kupu "mixtapeov", General Woo štiri samostojne in enega z Neredom. Oba sta ostalaaktivna, ko pa je imel v začetku lanskega leta General Woo koncert v zagrebški Tvornici kulture, je za dve pesmi (Hrvatski velikani in Kaj ima lima) na oder prišel tudi Target, se je navzočem občinstvu "zmešalo" od navdušenja. Zato sta se oba odločila, da je očitno napočil čas, da se vrneta kot Tram 11, hkrati pa sta kmalu določila datum, 11. november, ko sta potem z velikim uspehom zabavala okoli 9000 ljudi v razprodani veliki dvorani Doma Sportova v Zagrebu.
Target in Woo tako delata na novem albumu, nedavno je izšla dvojna vinilna izdaja prvenca Čovječe ne ljuti se, kmalu pa mu bo sledila tudi dvojna vinilna izdaja drugega albuma Vrućina gradskog asfalta. Načrtujeta tudi DVD izdajo njunega največjega (lanskega) koncerta v karieri, skupaj z zakulisjem in vsem, kar se je dogajalo v lanskem letu, hkrati pa je v nastajanju tudi dokumentarec o njuni karieri.
"Res je, da sva včasih tudi nekaj zaslužila, a sto so bili manjši koncerti, do tisoč ljudi, ali pa sva nastopala na velikih festivalih s še desetimi izvajalci, kar pa nujno ne pomeni, da so prišli na koncert zgolj zaradi tebe. Zdaj sva odrasla, ne zapravljava več denarja v tri dni, hkrati pa ni denarja, ki bi ti povrnil mladost," nam je v smehu zatrdil Woo. Tram 11 sicer tematsko ostajata v okvirih ulično-socialnega rapa, ki pripoveduje zgodbe iz družbe in s tem povezanih dogajanj. Četudi se je v zadnjih 20 letih precej spremenilo, pa sama ostajata bazično "old school", česar se bodo njuni oboževalci lahko razveselili tudi na prihajajočem albumu, ki naj bi izšel še letos. "Če ne bi bilo hip-hopa, ne vem, kaj bi bila, morda mornarja ali prodajalca v trgovini," sta bila iskrena raperja.
Pred možema, ki sta že zakorakala v štirideseta, je torej novi preporod, ko so ju tako stari kot mladi rap navdušenci sprejeli z navdušenjem, hkrati pa jima pionirstvo in vpliv priznavajo praktično vsi kolegi iz ex-Jugoslavije, ki so bili kdaj te scene. Med njimi sta tudi naša raperja Zlatko in Emkej, ki sta nam zaupala svoje občutke ob vrnitvi hrvaških rap velikanov in njihovem vplivu ter sodelovanjih.
Pred dolgoletno vrnitvijo v Slovenijo, ko bosta tudi pri nas predstavila največje uspešnice, smo se s Targetom in Woojem pogovorili o njuni karieri, o vrnitvi, načrtih in še čem. Več v intervjuju, prisluhnite pa tudi, kaj sta povedala Emkej in Zlatko!
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.