Po mnenju idejnega vodje ekipe Shamballa Mateja Periha je namreč samo človeštvo malo ven iz kompasa in da ga moramo popraviti k sebi in nazaj k naravi. In ta starodavna znanja nam lahko po njegovih besedah pomagajo pri tem. Album je nastajal kakšno leto, ideje zanj pa so se porajale že prej. "Želeli smo povezati svet starodavnih manter in ta močna sporočila, ki jih imajo mantre, ljudem pripeljati na neki moderen način. Zato smo povabili naše vrhunske pevce, ki so neki glasniki, da ta sporočila predajajo. Vsaka mantra ima namreč določen pomen. Ene prizivajo energijo, vplivajo na življenje, srečo. So kot neki 'downloadi' programov, če prevedem v računalniški jezik," je od predstavitvi albuma povedal Matej.
Svojo energijo, znanje in čutnost so prispevali Tomi Meglič (Siddharta), Tinkara Kovač, Neisha, Urška Majdič (Billysi /King Foo), Nina Vodopivec (ex Tabu), Anita Kay, Tanja Anžur, Marko Hatlak, Mahesh Vinayakram (vrhunski indijski glasbenik, sin z grammyem nagrajenega Padmashri T.H. Vikku Vinayakram), glasbeniki skupine Shamballa in drugi. Pod album, na katerem je deset pesmi, se je podpisal vrhunski producent Peter Penko.
In zakaj so izbrali ravno te slovenske pevce? "Stvar je bila zelo spontana. Glede na to, da smo vsi rockerji po duši, smo rekli, da bomo združili dva na videz nepovezana oziroma drugačna svetova. Izbira ljudi je bila zelo preprosta. Vsaka mantra je v bistvu poklicala svoj vokal. Ko smo delali pesem, smo rekli: 'Tu bi bil pa Tomi Meglič, tu pa Tinkara Kovač'. Na koncu se je izkazalo, da je to več kot dobro izpadlo," nam je razkril Matej.
Namen istoimenskega prvenca Shamballe je popularizacija manter in človeka usmeriti k ponovnemu spoštovanju zakonov narave oz. življenja ter ponovni povezavi z naravo. Z albumom želijo starodavna znanja približati čim širšemu krogu ljudi. "Nočemo, da bi v nas videli v nas neke guruje, ampak čisto navadne ljudi, ki igramo lepo glasbo, ojačano s sporočilom manter. Mantre so zelo močna sporočila. Ta sporočila so bila skanalizirana pred 5.000 leti in včasih so jih lahko uporabljali samo visoki svečeniki. V teh turbulentnih časih so na voljo vsemu človeštvu in mislim, da je to potrebno izkoristiti," meni Matej, ki za svoj duh poleg manter skrbi še z marsičim drugim, so pa mantre po njegovih besedah kamenček v mozaiku dobrega počutja.
Urška Majdič se je sodelovanje pri albumu odločila, ker so v istem času, ko so ga delali, z Billysi delali skladbo Sanjska, ki je uglašena po naravni frekvenci. "Šlo je za podobno miselnost. Ko so me povabili, je bila čisto logična reakcija, da sem rekla da. Prvič sem poskusila kaj takega in moram reči, da me je zelo pozitivno presenetilo," nam je zaupala Urška. Neisho pa je pritegnila ideja samega projekta. "Luštno mi je bilo, ker sem tudi nekako dojemljiva za takšne zadeve. Predvsem pa mi ob takšni ekipi ni bilo težko reči da. Peter Penko je namreč moj stari prijatelj, upam pa, da sem dobila tudi nekaj novih. Zdi se mi, da sta temu, da sem hitro rekla da, botrovali tudi dobra energija in simpatizerstvo od samega začetka. Zelo rada imam raznolikost. Razne glasbe se grem, tudi ne vedno pod svojim imenom. Privlači me drugačnost pa tudi to, da znam kam 'uleteti' tudi samo kot vokal, ne da sem vedno neki 'mastermind' vsega. Ne samo glasba, tudi informiranost in ta dimenzija, ki jo imajo mantre, sta me potegnili zraven. Rada bi poudarila, da tu ne gre za nobeno vero, ampak za duhovnost, nekaj, kar je dostopno vsem ljudem, za kar tudi ni potrebno verjeti, da dela. Poskusite. Meni je album zelo všeč. Ko se z nečaki vozimo v mojem avtu, ga navijamo in se zraven deremo, tako da ... Kar je otrokom všeč, je po navadi dobro," pravi glasbenica. Tinkara pa se je za sodelovanje pri albumu odločila, ker jo povabil Rok Gršič, s katerim sta sodelovala že v virtualnem svetu nekaj let nazaj, ko je skrbel za njene spletne strani in Peter Penko, ki je z njenega sveta. Pa tudi, ker je začutila, da bo to evropski album, ne pa kloniranje indijskega.
Povezovanje manter s pop glasbo je Urška opisala kot način širjenja te besede in njeno približevanje ljudem. "Meni se to zdi zelo pozitivno. Mislim, da s tem nič ne oskrunimo mantrinih sporočil, saj so ta ista, le da so prevedena v današnji čas." Tudi Neishi se zdi takšno povezovanje zelo v redu. "Sploh na ta aktualen način. Ta produkcija je lahko po mojem mnenju dosti brezčasna, saj je kvalitetna, veliko je akustičnih instrumentov, dobri pevci so in to dela stvar po eni strani bolj prijazno radiem, po drugi pa jo je tudi lažje približati mladim, predvsem pa – če prej ali po tem zavrtiš en pop komad, ne 'pade' tako ven. Ni tako drugačno, da bi lahko žanrsko padli v neki segment, ki ne bi bil poslušljiv neki pop publiki, ampak se mi zdi super album za poslušanje. Jaz to vrtim. Včasih, ko koga peljem, dam album gor in čakam na reakcijo. Vsem je všeč. Če me kdo vpraša, kaj je to in mu povem, da so to mantre, mi rečejo: 'Aja, mantre, a potem tudi v rjuhah plešete na to'? Ni tako. Če poskusiš samo z glasbo, z zvokom komunicirati, prideš do nekega afekta, ki ga ljudje dejansko doživijo. Potem jim pa razložiš, za kaj gre in so zelo presenečeni," nam je povedala glasbenica. Tinkari se je zdelo takšno povezovanje velik izziv, hkrati pa tudi zelo preprosto in enostavno, saj so z lahkoto našli tisti presek. "Prišla sem v studio. Nisem si želela že prej slišati pesmi. Enostavno sem si dala na glavo slušalke, zavrteli so mi pesem in sem se kar vrgla v vodo in plavala. In se je zgodilo," nam je postopek snemanja skladbe opisala Tinkara.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.