Projekt Hidden Myth, ki ga je zasnoval Kristijan Krajnčan združuje glasbo, ples, poezijo in vizualne projekcije. Zgodba predstave pripoveduje o 'hero’s journey' – potovanju v neznano, v globino svojega bistva in iskanju tistega skritega, ki se ga ne da izraziti z besedami. V njej se prepletajo sledovi mitologije, filmske glasbe, C. G. Junga, jazza, vzhodnjaške filozofije, afriške glasbe, gregorijanskega korala, grškega teatra in simbolizem petih osnovnih elementov.
Ambiciozen projekt je nastajal dve leti, ideja zanj pa se je pri Kristijanu rojevala zelo dolgo časa. "Kar je hotel biti navaden jazz kvartet, je na koncu postal kvartet s plesalcema, zborom, poezijo Milana Dekleve in vizualnimi projekcijami. To se je ustvarjalo v času dveh let. Ta pot je bila nekako kot ta hero’s journey, o katerem govori ta predstava," nam je po premieri povedal Kristijan. K sodelovanju pri predstavi je glasbenik, skladatelj in režiser povabil ljudi, za katere je ocenil, da jim bo ta projekt pomemben enako, kot je njemu, poleg tega pa so se morali ujeti tudi kot prijatelji – torej ne samo po glasbeni, ampak tudi po osebni strani. Seveda pa so morali imeti tudi umetniški potencial. Pri projektu so se mu pridružili trije glasbeniki, s katerimi že več let igra v različnih zasedbah: George Dumitriu (kitara, violina, živa elektronika), Franz von Chossy (klavir) in Alex Simu (basovski klarinet). Tudi z Milanom Deklevo, ki je 'prispeval' pesmi in besedila je že sodeloval, prvič pa je delal z Rubenom Ostanom-Vejrupom, ki je poskrbel za vizualne projekcije, zborom Hidden Choir, ki ga je posebej za ta projekt sestavila in mu dirigirala Andreja Podpečan ter plesalcema, bratom Žiganom Krajnčanom (z njim je sicer v preteklosti že snemal domače videe), ter Gašperjem Kunškom.
Umetniki so se videvali po skupinah, veliko je bilo tudi potovanj z letali. Dobivali se na obdobja in vadili skupaj, zadnje tri dni pa so imeli bolj intenzivne vaje.
Žigan nam je razkril, da sta z Gašperjem, vse odkar je prišla ideja za projekt, vsak dan improvizirala in delala. Pri tem pa je predvsem Gašper utrpel kar nekaj poškodb. "Gašper si je zlomil palec, v Amsterdamu na vaji si je poškodoval zapestje, danes sem ga pa s kolenom butnil v glavo, tako da je dobil malo pretresa možganov. Mene pa boli križ. A nama je v užitek, da malo trpimo, da lahko pridemo še kam višje," nam je dejal Žigan.
In kako je bilo delati z bratom? "Super je bilo. Veliko sva se pogovarjala po Skypu. Tako sva naredila tudi ves koncept. On je postavil osnovo, potem pa sva skupaj vanjo vstavila ples. Veliko ljudem jazz ne gre v uho, zato smo razmišljali, da bi ga vizualno prikazali, da bi ga tako lažje dojeli," nam je dejal Žigan. Tudi Kristijan je imel za svojega brata same besede hvale. "Z Žiganom je bilo super delati. On je v bistvu odrasel šele pred par leti in sva začela skupaj delati. Med nama je namreč devet let razlike. Skupno kreativno ustvarjanje nama zelo leži. On je v bistvu tudi zaslužen za to, da se je ta projekt rodil, ker je kot presenečenje na družinskem božičnem koncertu zaplesal en komad, ki sem ga jaz napisal. Ko sem to videl, sem pomislil, da bi šlo lahko to fino zraven. Všeč mi je tudi njegov stil plesa. Z Gašperjem Kunškom res nekaj novega ustvarjata. To mi je zelo všeč," nam je povedal Kristijan.
Kristijan se je za premiero projekta v Sloveniji odločil, ker je bil že v preteklosti gost Jazz Festivala Ljubljana. "Ko sem imel idejo v glavi, sem jo najprej ponudil Bodganu Benigarju in so jo takoj zagrabili, saj so videli ta potencial - združevanje različnih publik … še vedno je pa improvizacija tisto, kar povezuje ta dva svetova. Zdi se mi prav, da sem se kot Slovenec, čeprav živim na Nizozemskem, odločil za to. Zdi se mi tudi, da je bila publika danes zelo navdušena. Tako, da mi je všeč, da sem za svetovno premiero izbral to mesto in ta festival," nam je dejal Kristijan.
Kristijan in Žigan treme zaradi staršev nista imela. "Koncentriral sem se na samo igranje, na samo povezavo s plesalcem in vsemi okoli sebe. Ustvari se takšna energija, da pozabiš na publiko in samo daješ ven to, kar imaš notri," nam je dejal Kristijan, Žigan pa je dodal: "Staršev sploh nisva imela v glavi. Midva sva prej meditirala in dala čez ritualčke, da sva vse odmislila in bila v svojem svetu, tako da je bilo potem vse v redu."
Predstavo sta si med drugim ogledala tudi radijski voditelj Jure Longyka in glasbenik Bojan Cvetrežnik. Oba sta bila nad njo zelo navdušena. "Zelo lepa muzika in super močen ples," je vtise s predstave strnil Longyka, Cvetrežnik pa nam je dejal naslednje: "Fantastično. Vsa čast Kristijanu Krajnčanu in njegovim kolegom, da so pripravili takšen res lep dogodek. Nekateri ljudje so sicer med koncertom odšli ven. A tako, kot mi včasih ni jasno, kako komu ni dolgčas, mi danes ni bilo jasno, kako je bilo lahko komu dolgčas. Meni je bilo res super!"
Predstavo Hidden Myth si lahko na slovenskih tleh ogledate še 3. julija v kranjskem letnem gledališču Khislstein ob 21. uri, potem pa Kristijana čaka še nekaj turnej s to predstavo in koncertna turneja z Georgeem Dumitriujem ter pisanje filmske glasbe za kratek film z nizozemskim režiserjem na Nizozemskem. Kaj bo počel v prihodnje pa še ne ve točno, bo pa zagotovo nekaj kreativnega. "Jaz sem dvojček, zato je vedno nekaj drugega. Trenutno sem v bobnih in v tem, kar igram, pred tem sem bil bolj v režiji, ko sem vse to skupaj sestavljal. Vedno pride inspiracija od kod drugod. Če grem na koncert dobim kakšno inspiracijo za glasbo, če si ogledam film, za režijo. To se mi zdi super, ker mi tako nikoli ni dolgčas in lahko črpam inspiracijo iz različnih panog. Bi pa rad še naprej razvijal ta interdisciplinarni projekt, mogoče pa v prihodnje tudi druge projekte," nam je povedal Kristijan, ki je umetnosti predan tako zelo, da so tudi njegovi dopusti povezani z glasbo. "Šel bom v Bolgarijo. Od tam prihaja moje dekle. Tam bova imela tudi skupen projekt, nekaj časa pa si bova vzela za oddih. Tako, da bo mešano: glasba, dopust, film … vse," nam je še dejal Kristijan.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.