Nemška hard rock zasedba Scorpions je letos na turneji Return to Forever, v imenu njihovega februarja izdanega 18. studijskega albuma, hkrati pa obeležujejo 50-letnico kariere. Čeprav so izvedli pesem Wind of Change, ni nič pomagalo grozljivi realnosti, ki se je praktično sočasno dogajala v Parizu ...
OGLAS
Najbrž si 67-letni Rudolf Schenker, ki je pred pol stoletja v nemškem Hanovru ustanovil zasedbo Scorpions, ni predstavljal, da bo nekoč od boku skupin Rolling Stones ali The Who, ki sta že obe praznovali 50-letnici obstoja. Scorpions namreč letos obeležujejo ta "zlati" jubilej, februarja pa so izdali svoj že osemnajsti studijski album Return to Forever.
Zasedbo, v kateri je prvi glas prav tako 67-letni Klaus Meine, sestavljajo še 60-letni kitarist Matthias Jabs, poljski basist Paweł Mąciwoda in ameriški bobnar James Kottak, ki sta oba mlajša oz. tam nekje v petdesetih. Scorpions so tako zasedba ki ji je uspelo kar je le malokomu, da so se spremembam v glasbeni indstriji obdržali nad površjem, menda so obdržali tudi zelo solidno ceno, ljudje, predvsem rockerji, metalci in tudi veliko povsem običajnega "življa", pa še vedno derejo na njihove koncerte. Če ne zaradi drugega, zaradi megahitov, t. i. "power balad" tipa Still Loving You, Wind of Change, Send Me An Angel ali rock poskočnice Rock You Like A Hurricane.
O njihovi uspešnosti priča več kot sto milijonov prodanih plošč, razkošna odrska produkcija pa je zasijala tudi v dvorani Pala Rubini v Trstu, kjer jih je poleg italijanskih rockerjev prišlo poslušat tudi precej Slovencev, menda pa je bilo prisotnih okoli pet tisoč duš. Majhnost dvorane, ki sicer sprejme še par tisoč ljudi več, je sicer šla na roko vsem tistim, ki jih želeli videti in (po)doživeti čim bolj od blizu, a je bil v prvem delu koncerta zvok tako na psu, brez visokih tonov, prešibak in nasploh slab, da je se je marsikomu kolcalo po tistih 50 oz. 60 evrih, ki jih je dal za vstopnico.
Na srečo se je zvočna slika popravila, da je lahko v drugem delu koncerta ujela sicer izvrstno zastavljen in vizualno mogočen rock spektakel, ki ga ponujajo Scorpions. Poleg približno polovice pesmi z zadnjega albuma, ki so jih imeli na sporedu bolj na začetku, so tekom 90-minutnega koncerta obdelali že omenjene uspešnice in še nekaj pesmi za počez. Scorpions so pač "rock mašina", ki že pol stoletja neusmiljeno melje, hkrati pa so do njih spoštljivi tako metalci kot tudi "mainstream" občinstvo, ki prav tako uživa v njihovih pesmih.
Italijani so se, zanimivo, izkazali za precej boljše in predvsem odzivnejše občinstvo kot obiskovalci lanskega Seerocka, kjer so igrali svojim južnim bratom Avstrijcem. O Scorpions tako nič slabega, saj še vedno priredijo dober rock žur, če sodimo po nasmeških Schenkerja, Meineja in Jabsa, ki so krasili njihove obraze večino nastopa, pa razmišljajo vse drugo kot to, da bi se upokojili. Petdeset let gor ali dol.
Utrinke iz Trsta si oglejte v fotogaleriji in videu!
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Scorpions so se v svoji dolgi glasbeni karieri preizkušali v različnih rockovskih žanrih, takorekoč od hard do pop in danes, s strani nekoga, ki naj bi se na to zvrst spoznal, omejevati jih zgolj na hard rock zasedbo, je površno, neprofesionalno in predvsem do njihovega obširnega rockovskega opusa nespoštljivo ! Upam, da se je avtorju tega prispevka tisti hard rock v uvodnem stavku prikradel zgolj kot lapsus, kajti Scorpions se vedno in povsod predstavljajo kot rock skupina, brez kakršnih koli pridevnikov in oni že vedo zakaj tako !
Ja ma na Seerock lani so bli res prou za en drek. Zalostno ampak res, Status quo se zazigal in vsi pred njimi, Scorpionsi pa so bli totalno razocaranje, tko da ni vse v publiki....
No, jaz sem jih letos junija poslušal na Graspop metal meetingu v Belgiji in moram reči, da so bili odlični. Kljub hudi konkurenci ( Kiss, Slash, Alice Cooper, Judas Priest, Slipknot, Marilyn Manson, Motorhead, Papa Roach, itd...., itd....) so delovali sveže, Klausov vokal je bil čist, kot zven kristalnih kozarcev in nasploh je bil njihov nastop med najboljšimi. Kot v zlatih 80-ih ...
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.