Glasba

Rock Batuje: po 15 letih se priljubljeni koncert poslavlja z nepozabnim žurom

Ajdovščina, 21. 07. 2017 13.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Jasna Simončič
Komentarji
5

Srčni vaščani Batuj, majhne vasice s 350 prebivalci v osrčju Vipavske doline, so takšni ljubitelji glasbe in druženja, da je več kot 100 prostovoljcev s trdim delom 15 let vsako leto priredilo priljubljeni koncert Rock Batuje. A zgodba lokalnih navdušencev, ki so z ljubeznijo do rocka v svoj kraj pripeljali največje zvezdnike, se po 15 letih končuje. Toda odhajajo v stilu, z nepozabno žurko, maratonskim koncertom, ki bo trajal kar osem ur!

Rock Batuje
Rock Batuje FOTO: Facebook

Rock Batuje je pomemben glasbeni dogodek v Vipavski dolini, ki je v vseh teh letih privabljal obiskovalce iz širše okolice, njegova posebnost pa je, da ga je prirejalo več kot 100 prostovoljcev iz Batuj, majhne vasice s 350 prebivalci v osrčju Vipavske doline. "Vse delo okrog prireditve temelji na prostovoljnem delu marljivih domačinov in njihovih prijateljev, brez katerih ta prireditev sploh ne bi obstajala. 15 letno obdobje trdega dela, neprestanih bitk z vremenom, dopusti, negotovostjo, pesimizmom, vzponi in padci, trendi sodobne glasbe in birokracijo je med Batujci spletla neuničljivo vez. V vseh teh letih so se rojevala nova prijateljstva, zveze, zakoni in tudi naraščaji, ki so združili celotno vas, da je za to prireditev dihala kot eno," so organizatorji zapisali na svoji spletni strani. 

"Za nas prireditelje pa je čar Rock Batuj v tem, da se enkrat letno zberemo skupaj tretijna vasi, ljudje, ki se verjetno čez celo leto sploh ne bi videli, ker vsak ima svoje skrbi, delo, prosti čas. to delamo z veseljem, se zabavamo, smejemo mladim, ki štejejo sedaj cca 12-20 let in najstarejšim pomočnikom, ki so že v rosnih 70. letih. S to vnemo smo v teh letih poskrbeli za preko 40.000 obiskovalcev, 60 glasbenih skupin, v zameno pa prejeli 15 let spominov, ki nam jih ne more nihče vzet," pa je za 24ur.com povedal eden od organizatorjev Jan Zelinšček

A njihove posebne srčno-glasbene zgodbe, s katero so se zagotovo vpisali v slovensko glasbeno zgodovino, čeprav na žalost zanje mnogi sploh nikdar niso izvedeli (kakor je v navadi s srčnimi projekti – primanjkuje jim denarja za reklamo), je po 15 letih konec. 

"Letos delamo zadnji koncert, ker smo po 15 letih prostovoljnega dela izgubili voljo, postarali smo se, podmladka ni, ki bi to stvar lahko vlekel naprej," pravijo organizatorji tako še enega slovenskega tradicionalnega koncerta, ki bo žal šel v zgodovino.

Po dolgih trinajstih letih se letos v Batuje vračajo Zmelkoow.
Po dolgih trinajstih letih se letos v Batuje vračajo Zmelkoow. FOTO: Miro Majcen

Pojasnjujejo, da so želeli preko skupine Uriah Heep leta 2014 začeti novo obdobje, da bi koncert prerasel v dvodnevni festival in bi vključeval skupine svetovnega formata, a se je stvar obrnila na glavo. Namesto, da bi pritegnili več ljudi, jih je bilo manj. "Mislili smo, da bodo ljudje to cenili in nam pomagali, da bomo vsako leto lahko pripeljali večja imena, a so bili na koncu jezni na nas, češ da hočemo samo zaslužiti na njihovih plečih," pojasnjujejo. Dodajajo, da so želeli ohraniti stik s pristnim rockom tudi onkraj meja, ampak ljudje tega niso dobro sprejeli in obisk je bil manjši od pričakovanj. "Se je pa hkrati v zadnjih letih glasbena scena tako razvila, da vsi hočejo spektakel na spektakel, če smo včasih imeli 3.000 obiskovalcev z enim močnim bendom, sta sedaj dva močna benda že skoraj premalo. Da o birokraciji, prodaji vstopnic, Sazasu , IPF-ju in ostalih priseskov niti ne zgubljam besed," pravi Zelinšček.

In vse to je pripeljalo do trenutka, da so vsi prostovoljci izgubili voljo do dela. "Če veš, da se trudiš, delaš cele dneve in noči, delaš za promocijo kraja, občine, glasbe, vse zastonj, na koncu pa nosiš svojo glavo na pladnju, ker podpore ni z nobene strani ( upad sponzorjev, podpornikov, obiskovalcev ), privede stvar do tega, da pade morala in dobiš občutek, da se ljudje okoli tebe počutijo primorani nekaj delati. Ko dosežeš to točko, je bolje da stvar zaključiš, ker nobeno prijateljstvo ni vredno, da se konča zaradi takih banalnih stvari," ugotavlja Zelinšček.

Zakaj takšni dogodki odhajajo v zgodovino?

Tako se je nesrečno končala usoda še enega dogodka, ki je povezoval krajane, in bi se lahko razvil v priljubljen festival. In zakaj se to dogaja? "Če imaš slovenske bende, ljudje takoj ugotovijo, da bodo 80 odstotkov teh skupin slišali čez poletje zastonj na občinskih prireditvah, če pa pripelješ tuja imena, morajo biti le-ta zelo znana, kar pa potegne za seboj večji denarni vložek, ki pa je v teh časih zelo problematičen. Je pa kruta resnica ta, če ljudje ne poznajo skupin, jih ne gredo poslušat niti, če so zastonj," ugotavlja.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kot drugo težavo pa vidi dejstvo, da je v Sloveniji premalo znanih skupin, oziroma gre vrsto let za ena in ista imena: "Mladi bendi nimajo kje nastopat, klubska scena je zamrla, zimskih plesišč skorajda ni, diskoteke so vse podvržene plesni glasbi .. Ne vem, kako lahko bend dokaže, kaj zmore. Ne smemo pozabiti, da so Siddharta, Big Foot Mama, Mi2, Tabu ... začeli kot pred skupine drugim, takrat bolj znanim bendom. Sedaj pa so njihove pred skupine ali zvezde iz Balkana, ali naše glasbene skupine iz zabavne ali narodnozabavne muzike, ampak spet že znana imena."

In kako se je zgodba Rock Buje sploh začela?

"Sami začetki so bili zelo posebni, saj se je zgodba začela s skupino Skalp, s katero sem sodeloval kot menedžer za koncerte po Sloveniji. Takrat so bili še zelo neznani in so se že soočali z problemom nastopanja na dobrih dogodkih. Nato smo prišli skupaj na idejo (sam sem že organiziral kar nekaj prireditev v klubu ajdovskih študentov ), da bi lahko sami kaj organizirali in medse povabili še dve skupini iz Batuj (Skalp, Začetek Konca in Fosgen so bile tri skupine iz naše male vasice ), ter eno bolj znano skupino iz Slovenije ali Italije," pravi.

"To je bil začetek, zelo preprost, lahkomiseln, ni pa bil nikoli v načrtu, da bi postal nekaj več. Ker pa je bil obisk prvega leta dober, smo rekli, da bi to delali enkrat letno v sklopu vaškega praznika vsak zadnji vikend v juliju," dodaja.

In tako je stvar postajala večja, vaščani so bili navdušeni, pomoč je bila na vsakem koraku in tako je prireditev rasla, do leta 2012, ko so praznovali 10. obletnico in je je koncert obiskalo 5000 ljudi.

A žal se je, kot vse dobre stvari, tudi ta zgodba končala. A ne kar tako, temveč kot se za srčne vaščane spodobi: poslovili se bodo v velikem stilu, z nepozabno žurko – maratonskim koncertom, ki bo trajal kar 8 ur.

"Letos smo se odločili, da naredimo veliki finale samo z domačimi bendi, ker menimo, da jih imamo na pretek, samo možnost jim je treba ponuditi. Zaradi tega bo program zelo dolg, začnemo pa temu primerno že ob 20.00, zato prosimo vse obiskovalce, naj pridejo pravočasno na prizorišče," še pravi Zelinšček..

'Osem ur rock'n'rolla!'

28. julija se bo v Športnem parku v Batujah tako koncertni maraton Rock Batuje s svojo pestro glasbeno ponudbo pričaral občinstvu nepozaben zadnji večer. Letošnje zvezde večera bodo skupine Mi2, Tabu, Zmelkoow in domača skupina Skalp. Rdeča nit večera pa je v rokah DJ Riki-ja.

Otvoritev večera bo pripadla lokalni skupini Unitisti, ki bodo občinstvo ogrevali pred nastopom glavnih akterjev tega večera. Kot pa se za konec spodobi, bodo zadnji ton zaigrali domačini Skalp, zaradi katerih se je neverjetna pot prireditve Rock Batuje sploh začela.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

xes
22. 07. 2017 08.44
+3
Konec festivalov kot so rock batuje, schengenfest, svic, adrenalinfest, rock sevnica, , ... k temu koncu sta veliko prispevala IPF in Sazas.
Puško v koruzo
22. 07. 2017 13.40
-2
Pojma nimaš. IPF stane, če prijaviš vrtenje glasbe iz CDjev, cca 90 eur za celo prireditev. SAZAS stane cca 10% od kart ali manj odvisno od prireditve. Če so to zneski, ki finančno ogrožajo prireditve potem je bolje da takšnih prireditev za revne sploh ni. Sazas in Ipf morata obstajati, če želimo razvoj Slovenske glasbe tudi v bodoče. Vem, da ste vsi navajeni in imate zapisano v glavi, da mora biti glasba zastojn. Žal ampak nekdo jo mora naredit, posnet in tudi živet od tega. Razen če si želimo imeti hobi glasbene amaterje. Žal je tega zaradi nenehnega onemogočanja poštenega plačevanja avtorskih pravic, čedalje več.
EUROSMOOTHIE
22. 07. 2017 08.37
-5
Rock "obratuje" tile primorci so nemogoči.
rossi66
21. 07. 2017 19.22
-15
"... to je bil koncert z velikim karakterjem...", ma ne me basat no, od zdaj bo v vasi vsaj mir!
Vest-naroda
21. 07. 2017 16.28
+16